Jaké jsou mé možnosti úniku?

Zodpovězené
29. kvě 2024

Dobrý den,

mám takový problém. Žiju s násilnickým partnerem. Máme spolu dvě děti. Než se začnete ptát, tak dřív takový opravdu nebyl. Začalo to až s dětmi. Začal být nervní a nespolehlivý. Oba pracujeme na krátký - dlouhý týden abychom jsme se doma u dětí střídali. On není schopný dětem uvařit, uklidit, prostě takové ty základní věci. Neustále opakuje, jak je unavený z práce a když si dovolím se ozvat, že to máme stejně, tak začne řvát, bouchat a házet s věcmi a pro ránu nejde daleko. Na děti neustále řve a vše mu vadí.

Moje otázka zní. Co mohu dělat?

Když od něj odejdu, budu muset odejít i z práce, protože mladšímu synovi jsou dva roky a ten starší chodí do školky. Hlídání nemám.

Jaké jsou mé možnosti, abych uživila své děti a dokázala najít nějaký podnájem?

Našetřené nic nemám, takže mám pocit, že se od něj nikdy nedostanu. Nechci, aby mé děti v tomhle žily, ale prostě nevím, jak to udělat, abych od něj mohla s dětmi odejít a neskončili jsme na ulici.

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a za Vaši důvěru a otevřenost. Popisujete svou náročnou životní situaci, ve které se nacházíte. To jak s Vámi a s dětmi partner jedná, bychom dle Vašeho popisu opravdu označili za domácí násilí. Mrzí nás, že něco takového zažíváte a rádi bychom Vás ocenili za to, že pro sebe a své děti hledáte pomoc.

Ptáte se nás, co můžete dělat a jaké jsou Vaše možnosti. V každém kraji se nachází intervenční centrum, které je jednou ze služeb sociální prevence. Tato centra bezplatně poskytují krizovou pomoc osobám ohroženým domácím násilím. Rádi bychom Vás podpořili v tom, abyste navštívila toto intervenční centrum případně jinou organizaci zaměřenou na pomoc osobám ohroženým domácím násilím. Seznam těchto organizaci a další užitečné rady – například jak si naplánovat odchod – najdete na stránkách https://www.domacinasili.cz/

Co se týká bydlení, napadá nás, že byste mohla třeba jen na přechodnou dobu využít některého z azylových ubytování přímo pro maminky s dětmi. Toto ubytování je finančně dostupné a může Vám pomoci například v době, než si našetříte na nájemné. Seznam azylových domů najdete buď na stránkách www.azylaky.cz nebo také zde https://www.domacinasili.cz/dalsi-mista-pomoci/ Některé z azylových domů nabízejí také utajenou adresu, pokud byste měla obavu o svoje bezpečí nebo svých dětí.

Bojíte se také, že přijdete o práci, protože nebudete mít pro děti hlídání. Napadá nás, že byste mohla zaměstnavateli popsat svoji situaci a zkusit s ním hledat nějaké řešení, které by se dalo skloubit s péčí o děti. Nevíme však, v jakém odvětví pracujete a jestli je toto vůbec možné. Případně si zkusit najít jinou práci, která bude časově více flexibilní. Řešením by mohlo být také dočasně umístění mladšího dítěte do jeslí, atd.

Rozumíme tomu, že odchod od partnera se může v tuto chvíli zdát velmi náročný a nevíte, jak byste se dokázala uživit. Chceme Vás ale podpořit v tom, abyste myslela hlavně na sebe a na své děti a nezůstávala v prostředí, které je pro Vás nebezpečné. Bohužel, takto přes internet Vám více pomoci nedovedeme. Doporučujeme návštěvu výše zmíněných služeb či organizací, kde Vám pracovníci poskytnou více informací a potřebnou pomoc.

Držíme Vám palce, abyste našla pomoc, kterou si zasloužíte.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz