Jak je to s druhým rodičovským příspěvkem?

Zodpovězené
21. čer 2024

Dobrý den,

dne 1.1 2022 jsem ukončila pracovní poměr z důvodu stěhování do jiného města. Již jsem byla těhotná, na mateřskou jsem nastoupila v červnu, spadala jsem do ochranné lhůty a pobírala před rodičovským příspěvkem i mateřskou. Nyní jsem znovu těhotná, termín porodu mám 7.9. a příspěvek (rodičák) by se mi měl tudíž krýt.

Je mi jasné, že mateřskou již pobírat u dalšího dítěte nebudu, ale vůbec teď nevím, jak postupovat, kam a kdy co odevzdávat, aby se mi to nekrylo.

Zaměstnanecky poměr zatím žádný nemám.

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Vaši otázku.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, lidově mateřskou) mít nebudete. Vycházíme z informací, které jste nám napsala.

Je dobře, že dopředu hledáte informace o tom, jak dále postupovat.

S narozením dalšího dítěte Vám zanikne nárok nastávající rodičovský příspěvek. Nelze pobírat dva rodičovské příspěvky naráz.

Pokud do narození dítěte nestihnete vyčerpat celou jeho výši (300 000 Kč), můžete si výši čerpání změnit.
Změnu lze provést jednou za tři měsíce.
Volba výše rodičovského příspěvku se provádí na základě písemné žádosti na příslušném formuláři a musí být podána nejpozději v měsíci, od kterého rodič změnu výše rodičovského příspěvku požaduje.

Ve Vašem případě může být měsíční výše rodičovského příspěvku až do výše 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu.

Váš denní vyměřovací základ Vám naposledy stanovila ČSSZ, když Vám vyplácela PPM. Najdete ho v popisu platby vyplácení PPM (ve Vašem bankovním účtu nebo na složence – záleží na způsobu, jakým Vám byla PPM vyplácena).

Pokud nestihnete vyčerpat celkovou částku stávajícího rodičovského příspěvku, je zde možnost vyplacení celkové částky.
Podmínkou jednorázové výplaty částky je, že alespoň jednomu z rodičů lze k datu narození nejmladšího dítěte v rodině stanovit denní vyměřovací základ, nebo že je alespoň jeden z rodičů k tomuto datu považován pro účely důchodového pojištění za osobu samostatně výdělečně činnou.
O jednorázové výplatě částky nevede Úřad práce řízení, ani nevydává rozhodnutí. Zašle oprávněné osobě o této skutečnosti oznámení.

Po narození dítěte, které teď čekáte, bude potřeba na Úřadu práce udělat několik kroků:

  • nahlásit narození dítěte Úřadu práce prostřednictvím formuláře hlášení změn, formulář najdete na tomto odkazu https://www.mpsv.cz/-/hlaseni-zm-1
  • podat žádost o rodičovský příspěvek na nově narozené dítě
  • narozením dalšího dítěte Vám zanikne nárok na stávající rodičovský příspěvek. Pokud budete chtít doplatit zbývající částku rodičovského příspěvku, požádejte o ni prostřednictvím formuláře Hlášení změn (můžete to spojit s oznámením narození nejmladšího dítěte v rodině).
  • je možné, že budete mít nárok na další dávky (např. porodné, přídavek na dítě)

Podrobné informace o rodičovského příspěvku najdete zde https://www.uradprace.cz/web/cz/rodicovsky-pris.... Svoji konkrétní situaci můžete také konzultovat na Vašem Úřadu práce nebo na Call centru Úřadu práce https://www.uradprace.cz/call-centrum-up-cr.

Můžete se na nás znovu obrátit v případě potřeby.

Přejeme Vám hezké letní dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz