Bydlení. Kam se obrátit o pomoc?

Zodpovězené
28. srp 2024

Dobrý den,

mám dceru, která má 3 děti, je samoživitelka a přišla o bydlení. Teď s dětmi nemá kam jít. Shání podnájem, ale bohužel nemá na kauci. Je na mateřské, žádala si o sociální příspěvek, ale kam přijde, vše má zamítnuté a je velmi těžké najít někoho, kdo by jí z kauci počkal. Už jsme bezradní. Každý chce vše hned a když nemá, tak jí podnájem nedají. Pomáhám jí jak mohu, ale sama nemám finanční prostředky. Nevíme, kam se obrátit o pomoc.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ceníme si toho, že Vám není lhostejná situace Vaší dcery a hledáte pro ni pomoc.

Píšete, že dcera aktuálně hledá bydlení pro sebe a své tři děti. Setkáváme se s tím, že najít bydlení pro rodinu není lehké a vyžaduje to větší počáteční finanční náklady (kauci a první nájmy při podpisu nájemní smlouvy). Pokud je rodina v situaci, kdy nemá možnost tuto počáteční investici zaplatit sama, má několik možností:

  • Finanční pomoc se zaplacením kauce může získat prostřednictvím dávky Mimořádná okamžitá pomoc. *Jedná se o dávku hmotné nouze.** Nárok na dávku má osoba nebo rodina, která přechází z nepřiměřeného bydlení do bydlení přiměřeného, u kterého si buďto vlastními příjmy nebo s podporou opakujících se dávek na bydlení dokáže hradit celkové náklady na bydlení. Více informací je zde https://www.mpsv.cz/-/mimoradna-okamzita-pomoc
  • Finanční pomoc na zaplacení kauce poskytují také některé nadace. Každá z nadací má své podmínky a pravidla. Informace a kontakty na některé z nich můžete najít na webu MPSV https://mitdomov.cz/.
  • Pro situace, kdy rodina potřebuje rychle ubytovat nebo podporu v různých oblastech, jsou zde azylové domy pro matky s dětmi. Jedná se o časově omezenou sociální službu (bydlení max. na 1 rok). Jejím cílem je poskytnout rychlou pomoc v obtížné situaci a stabilizovat situaci rodiny. Kontakty na azylové domy můžete najít zde https://azylaky.cz/azylove-domy/

Často pomůže poradit se s někým, kdo zná možnosti ve Vašem okolí. Vaše dcera se může obrátit na občanskou poradnu ve svém okolí. Jejich pomoc je bezplatná. Posíláme odkaz, kde lze najít poradnu poblíž bydliště Vaší dcery https://www.obcanskeporadny.cz/cs/poradny
Informace o možnostech bydlení v jejím bydlišti jí dá také bytový nebo sociální odbor úřadu.

Přejeme Vaší dceři, aby brzy našla pro sebe a děti vhodné bydlení.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz