Weleda. Proč ji doporučujete?

Zodpovězené
2. pro 2019

Dobrý den,

čtu ráda Vaše tipy na nové nontoxic produkty a oceňuji Vaši činnost, která věřím, není často výdělečná. Nedávno mi ale kamarádka říkala, že v rámci NT skupinky doporučujete pro atopiky tělové mléko s měsíčkem od Weledy. Když jsem se dívala na jeho složení (a to nejsem žádný NT extrémista), tak jsem byla překvapená. Kromě alkoholu, (který atopiky štípe), obsahuje i další složky, které nejsou úplně vhodné. Ověřovala jsem i na stránkách https://www.ewg.org/skindeep/, které doporučovala paní Slimákova, jako dobrý zdroj informací o závadnosti produktu a konkrétně tento produkt od Weledy, (ale tedy většina produktů od této značky), nevyšel zrovna dobře.

Můžete vysvětlit blíže, proč Weledu poručujete? Mně se na atop osvědčují jiné úplně přírodní produkty.

Děkuji

Dobrý den,

chápu vaše obavy, nicméně je nutné si uvědomit, že každý produkt s vodní složkou, čili jakýkoli krém, lotion atd, který nebude pouze směs oleje a másla, je nutno něčím konzervovat. U přírodní kosmetiky je dost náročné najít opravdu účinný a přitom k pokožce šetrný konzervant, v rámci alternativní přírodní kosmetiky se tedy často konzervuje alkoholem. Snášenlivost se pak odvíjí od koncentrace a je to velice individuální. Některý atopik s tím problém má, jiný ne, ale je to stále nesrovnatelně lepší varianta, než lékárenské kosmetika založená na ropě a skutečně nešetrných syntetických konzervantech, z nichž mnohé jsou zároveň kontaktními alergeny nebo hormonálními disruptory.
Opravdu nevím, které "další složky" máte na mysli, Weleda ani díky přísným certifikátům (natrue, BDIH) nemůže obsahovat žádné složky, které by byly v rozporu s nt, pokud se tedy bavíme o složkách v masti.
Velmi totiž záleží, o jakou složku se jedná, uvedu příklad. Mohla jste třeba narazit na benzyl benzoate, který pokud je připraven syntetickou cestou je skutečně velice iritačním a dráždivým alergenem se špatným ratingem. V přírodní formě je ovšem v nepatrném množství přítomen jako součást esenciálních olejů, takže pokud neznáte původ, odsoudila byste vlastně z toxicity i většinu bylin a květů. U Weledy se složky vonných silic uvádí s hvězdičkou, čímž odkazují na přírodní původ. Názvy vonných silic mají alternativy i umělých vonných esencí, nebo silných koncentrátů a ty pak nejsou vhodné. To ale není případ Weledy.
Měsíčková mast Weleda neobsahuje další sporné složky, které by šlo označit za problematické, alkohol se v přírodní i nt kosmetice toleruje.
zde složení: Přípravek obsahuje vodu, mandlový olej, sezamový olej, oxid zinečnatý, bílý včelí vosk, lanolin, glyceryl linoleát, hektorit, extrakt z květů měsíčku lékařského, extrakt z květů heřmánku lékařského, parfém*, limonen*, linalol*, benzyl benzoát*, benzyl salicylát*, geraniol* a farnesol*.
* z přírodních éterických olejů

Troufám si tvrdit, že se mýlíte, složky označené hvězdičkou jsou vonné esence použitých éterických olejů (včetně souhrnného označení parfum, ve skutečnosti se opět jedná o silice, což si můžete ověřit u výrobce a v rámci INCI je to legislativně ošetřeno, navíc Weleda je jeden z mála výrobců, který u složky parfum udává všechny použité složky esencí, není to totiž u parfumu povinnost vypisovat) a ty jsou v rámci přírodní i NT kosmetiky tolerovány. Vše ostatní jsou oleje nebo jejich šetrné složky, hektorit i oxid zinečnatý bezpečné minerální látky, lanolin i včelí vosk opět bezpečné přírodní složky. Domnívám se, že v rámci ewg vás zmátly názvy vonných silic, ty mají totiž své syntetické alternativy, případně vyextrahované koncentráty, jaké se používají na ovonění kosmetiky nebo parfumaci, zde ovšem nejsou k tomuto účelu takto vyselektovány a použity. Jedná se zde ryze o vyjmenování vonných složek esenciálních olejů nebo extrakt rostlin. I zde mohu samozřejmě v rámci objektivity uvést, že snášenlivost silic je individuální, to jediné se k tomu dá podotknout. Silice nicméně obsahují i byliny, jak jsem již zmínila, proto rozhodně nelze složky vonných silic z rostlin označit za toxic. Pokud bude dítě nebo dospělý alergický na heřmánek, pak je to jen individuální citlivost, nikoli důvod, abychom označily heřmánek za toxický. I heřmánek nebo měsíček obsahuje jisté množství vonných silic, to z něj ale ještě nedělá nebezpečnou rostlinu.
Za toxické lze označit například konzervanty, syntetické tenzidy a další syntetické látky, zejména umělé vonné složky, jejichž účinek je nejen při vyšší koncentraci prokazatelně iritační, mnohdy genotoxický, a velmi často má široké negativní environmentální dopady.
Pokud se vám na atopiky osvědčily jiné produkty, tak je používejte, nikdo vás nenutí následovat mé doporučení. Ostatně produkty Weleda nejsou zdaleka jediné a zdaleka na většinově mnou zmiňované, odkazuji na ně vždy jako na jednu z možností zejména kvůli jejich dostupnosti v kamenných eshopech, ale mnohem častěji zmiňuji produkty jiné.
U atopiků je snášenlivost natolik individuální, že nelze k žádnému doporučenému produktu přistupovat jako k dogmatu, mnohdy je nutno vyzkoušet více variant a možností.
Na skupině SNT pracuji s maminkami několik let a jsou to již stovky, ne-li tisíce feedbacků, jaké nám chodí stran doporučených postupů. Nemohu rozhodně potvrdit, že by sdílely špatné zkušenosti s Weledou, výjimky se najdou, ale u většiny případů je snášenlivost dobrá.


Přeji Vám krásný den.
Pavla