Mýdlový prášek Jelen a kosmetika Hipp. Jaký máte názor na jejich složení?

Zodpovězené
18. pro 2018

Dobrý den,
zajímá mě Váš názor na složení produktů Jelen a kosmetiky Hipp. Od značky Hipp konkrétně pleťový krém na obličej a tělo a sprchový gel.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den, děkuji za dotaz.

Podívejme se tedy například na složení mýdlového pracího prášku Jelen. Již dle toho mýdla by se mohlo zdát, že jde o ryze přírodní a bezpečnou variantu praní. Bohužel při detailnějším rozboru je patrné, že mýdlo není jediná složka produktu a tím už se pak dostáváme k možným rizikům. Složení: 15% nebo více, avšak méně než 30%: Mýdlo 5% nebo více, avšak méně než 15% Aniontové povrchové aktivní látky. Neiontové povrchově aktivní látky, Zeolity, bělící činidla na bázi kyslíku, enzymy, parfémy. Mýdla je tedy dle uvedeného INCI něco mezi 15-30%. Zbytek jsou neiontové aktivní složky a další látky. I neiontové aktivní složky jsou vlastně látky s mycí schopností, tedy různé druhy tenzidů (surfakanty). Bohužel výrobce nemusí konkrétně uvádět které, čili zde nevíme, jaké neiontové tenzidy jsou použity. Zeolity jsou látky, kterými výrobci začali postupně nahrazovat škodlivé fosfáty. Nejčastěji se používají jako změkčovadla. Zeolity jsou velkou skupinou přírodních a syntetických hydratovaných křemičitanů hliníku. Jsou o něco méně ekologicky problematické než fosfáty, ale mají jednu nepříjemnou schopnost, dokáží na sebe totiž vázat těžké kovy a bývají jimi často kontaminované. Tyto kontaminanty pak pochopitelně přes vypraný oděv mohou přecházet i do naší pokožky, zejména působením solí z potu. Zeolitům se při netoxické péči snažíme spíše vyhýbat. Složka, která ale v rámci non toxic péče nikdy nedostane zelenou a kvůli které v žádném případě nelze produkt hodnotit jako bezpečný, je syntetická vonná složka, tedy parfum. O parfumu jsem již vícekrát psala v předešlých dotazech, tak jen v krátkosti zopakuji. Složkou parfum může obsahovat hned několik potenciálně i prokazatelně škodlivých látek včetně ftalátů (které negativně ovlivňují například hormonální systém) nebo škodlivých konzervantů. Parfum má legislativní výjimku a výrobce nemusí uvádět obsažené složky parfumu, kterých bez nadsázky mohou být desítky, ale i stovky. Umělé vonné složky mohou vyvolat podráždění kůže, vyrážky, alergické reakce včetně dýchacích a trávicích potíží, dušnosti nebo migrény. To není zrovna bezpečná látka, co myslíte? Za zmínku ještě stojí absence "králíčka" , tedy loga, které značí, že výrobek nebo jeho složky nebyly testované na zvířatech (cruelty free logo). Bohužel toto logo výrobek neobsahuje a takovým výrobkům je v dnešní době zbytečné dávat zelenou.

Dále jste se ptala na kosmetiku Hipp. Ani tato kosmetika není z hlediska non toxic přijatelná, zde totiž opět v sprchovém gelu i krému na obličej nacházíme již zmíněný parfum. U krému dále konzervant, zde je použitý sodium benzoate. U něj se často zmiňují možné kontaktní reakce u citlivých jedinců, tedy bych byla velmi opatrná s použitím u dětí a zejména alergiků. Jedna studie dokonce zmiňuje, že poškozuje důležitou oblast DNA buněk. Zde je pochopitelně nutno podložit toto tvrzení dalšími výzkumy, ale s ohledem na možnost alternovat tyto produkty bezpečnějšími výrobky bych radila volit jinou kosmetiku.


Přeji Vám krásný den.
Pavla