Jak levně filtrovat vodu k pití?

Zodpovězené
2. led 2019

Milá Pavlo,

děkuji moc za předchozí odpověď a za rady. Vše vyzkoušíme. Já si právě myslím, že špatně reaguje na chlór. Máte na mysli něco takového? https://www.mall.cz/vodní-filtry-filtrační-vlož... gclid=Cj0KCQiAjZLhBRCAARIsAFHWpbH3fFOyY8vgoWjZtRJ2MxVBZGx0G0ciMFGaYRaUHdblTfu3gYcDzdUaAsGBEALw_wcB Nebo takovety filtrovací systémy okolo 5000Kč? O tom levnějším řešení jsem zatím neslyšela, až teď mi to vyběhlo ve vyhledávači. Jaký je Váš názor, má to dobrý efekt?

Včera jsem přemýšlela, že bych se vás chtěla v souvislosti s dcerou ještě zeptat, na tipy, jak levně filtrovat vodu k pití? Klasické filtrační konvice jsou jednak plastové a jednak nejsem schopna to nějak posoudit, jestli ty látky ve filtrech nejsou škodlivé. Nehledě na to, že ty filtry zůstávají vlhké a můžou se tam množit plísně. Dívala jsem se právě na ty dražší filtrovací systémy s vyměnitelným filtrem, ale budeme se do dvou let stěhovat mimo Evropu a nemůžeme sebou brát mnoho věcí, tak mi to přijde jako veliká investice. Každopádně pokud nebude jiná možnost, tak do toho půjdeme. Používáme zatím tedy jen toto, ale také si říkám, jestli se v tom nedrží plísně. https://vodní-filtry.heuréka.cz/black-blum-eau-good/?cs=buydesign-cz&gclid=Cj0KCQiAjZLhBRCAARIsAFHWpbHfQswTdrJSll6RODPahUa84qYYbOG85Wf080cI2rkR20g866yEmHkaAnrQEALw_wcB

Jinak předpokládám, že mikroplast obsažený v pitné vodě, o kterém se aktuálně tolik mluví, se zatím doma filtrovat nijak nedá, je to tak?
Zároveň jsem už četla vaší reakci na dotaz ohledně rychlovarné konvice, tak za to díky, už jsme ji objednali.

Dále mi ještě vypadlo, pokud bych šla do té diety bez kravského mléko, co byste doporučila jako náhradu vápníku. To byl také důvod, proč jsem nechtěla mléko eliminovat. Produkty z kozího mléka dcera nechtěla, můžu určitě znovu vyzkoušet. Ona je celkově nejedlík. Z těch doporučených potravin - jí vlastně jen mandle a pomeranč, občas se mi podaří přidat odšťavněnou brokolici do džusu. Dvě, tři sousta kapustových karbanátků. Sóji a tofu se bojím vzhledem k alergiím. Mák dávám často, ale jen v doporučeném množství, ale přijde mi, že ho stejně vykaká. Někde jsem četla, že hodně vápníku mají domácí mléka, mandlová, rýžová a podobně, ale zatím jsem nezkoušela.

Předem moc děkuji a dám určitě potom vědět, jak se to s dcerkou vyvíjí.
Děkuji, Karolína

Dobrý den Káji,

nejprve k té vodě. Chlor u ekzematiků vadí kůži, příliš jí vysušuje, někoho i výrazně dráždí, takže filtr na sprchu je dobrá volba. Mám ho taky, používám ten obyčejný Dios, jaký jste našla na internetu, již několik let a jsem spokojená. Na chlor jsem vždy dost výrazně reagovala, přesušováním kůže, svěděním, hodně červené oči. Takže rozdíl u vody s filtrem a bez vnímám. Ten filtr od Dios je určený na eliminaci chloru, zejména pro sprchy, není to filtr určený k filtrování pitné vody. Tam se očekává i eliminace dalších případných škodlivých látek, jako zbytky léčiv, pesticidy atp. To už bohužel neumí, na to se používají jiné filtry, většinou uhlíkové, ale tam je cena pochopitelně už hodně vysoká, případně se používá reverzní osmoza, ale tam si vlastně vyrábíte vodu zcela zbavenou minerálů a ty je pak nutno do vody opět dodat. Jsou na to různé speciální směsi, kterými se to obohacuje, nicméně mně už tato metoda přijde trochu komplikovaná. Osobně nepoužívám na pitnou vodu zatím žádný filtr, používám prostě odstátou vodu ve skleněném džbánu s binchotanovou tyčinkou nebo křišťálem. Tu tyčinku a info o ní najdete na netu. Časem bych se ráda dopracovala k nějakému kvalitnímu filtru, ale zatím si nejsem sama jistá výběrem, protože informace jsou dostupné prakticky jen od výrobců, budeme se snažit v rámci NT skupiny toto téma blíže "rozpitvat" a dohledat nezávislého odborníka, se kterým bychom případný výběr filtru na vodu zhodnotily a porovnaly výhody a nevýhody možností. Nicméně pro vás toto momentálně není prioritní, i s ohledem na vaše budoucí stěhování. U té kůže postačí pořešit tu sprchu.

Zmínila jste vápník ve stravě na eliminaci mléčného, ten vápník je také často součástí pitné "kohoutkové vody", málokde v ČR je voda vyloženě měkká. Tvrdost vody ovlivňuje právě množství Ca a Mg, takže jisté množství Ca vypijeme i díky "tvrdé pitné vodě". Tvrdost vody vaší lokality lze zjistit také na stránkách vašeho dodavatele vody. Plastové filtry nedoporučuju, ty náplně mohou za nějakou dobu trpět mikrobiálním znečištěním, ani ty plísně nejsou neobvyklé, navíc vodu uchováváte v plastu, což taky není pro vodu ideální řešení. Za mě je nejlepší vodu k pití mít uchovanou ve skle, umývat sodou a pak kyselinou citronovou, nebo postačí i jen roztokem kyseliny citronové. Jinak bych si u Ca a krátkodobé eliminace nelámala příliš hlavu, pokud si pamatuji správně, tak jste psala, že dcerka byla na UM a to je samo o sobě fortifikováno Ca, takže deficit by mít neměla. Během krátké doby eliminace BKM by k významnému úbytku vápníku nemělo docházet, ve FB skupině je velké množství maminek s omezenou dietou, které mají BKM z důvodu prokázané alergie i dlouhodobě a vyloženě deficit vápníku nikdo nezmiňoval. Z alternativních zdrojů zmíním například sardinky, které mají pěkné množství Ca, dále sušené fíky a meruňky a případně rostlinná mléka, ta bývají vždy obohacena o vápník. S ohledem na možné alergie bych volila například kvalitní kokosové, sojové jste správně zmínila, že raději ne, možná ještě rýžové, nebo pokud nemá problém s mandlemi, tak i mandlové.

Místo produktů z kozího mléka zkuste třeba ovčí jogurt s trochou medu, pokud byste chtěla za čas nasadit mléčné produkty. Ovčí jogurt má lepší chuť, než kozí, kozí produkty jsou štiplavější. Pokud by ani toto nechtěla, pak ji nenuťte, dítě k tomu samo za nějaký čas dospěje, snažte se nabízet často vývary (také zdroj Ca). Nezapomínejte také na zdroje Mg, prvek též důležitý k dobrému vstřebávání vápníku, případně v zimním období vitamin D (pro děti je dobrá forma např. Vitashine nebo Garden of life sprej). Mg u dětí je trošku problematičtější, protože kvalitní formy bývají v tabletách či kapslích, které děti hůře přijímají, ale v případě nutnosti se i toto dá pořešit, např. rozdrcením nebo vysypáním do pití, jídla. U menších dětí, které špatně jí a těžko se jim cokoli suplementuje, lze ještě základní prvky doplňovat formou Shüsslerových tkáňových solí v kvalitě léčiva, tyto rozpustit ve vodě. Není to přímo můj obor, proto bych v případě zájmu poskytla kontakt na certifikovaného odborníka, který má aprobaci na sestavení vhodné kombinace a dávky dle individuálního stavu.


Přeji Vám krásný den.
Pavla