Ekzémy, krusty v nose a plísně na stěnách. Mohou s tím souviset?

Zodpovězené
23. kvě 2020

Dobrý den,

již několik let mám ekzém na očních víčkách, který se v létě zlepší a v zimě zase zhorší. Kromě toho mám i svědění konečníku. Když jsem byla u kožní lékařky, ani se mi na to nepodívala, jen řekla, že to souvisí s ekzémem na víčkách.

Prosím, věděla byste, co může být příčinou?

Strava nebo něco jiného?

Tvoří se nám na stěnách i plísně. Může to být tím?

Také jsem si všimla, že někdy mívám v nose krvavé "sušené".

Může to souviset s těmi plísněmi na stěnách nebo nějaká alergie?

Rýmu nemám, ačkoli někdy bývám trochu zahleněná, ale to připisuji tomu, že piji hodně mléka.

Prosím, uměla byste mi poradit, jaké jsou příčiny a jak je možné tyto problémy léčit?

Děkuji

Dobrý den,

problémy na kůži a sliznicích jsou vždy v zásadě spojené s prostředím v těle, není to jen lokalizovaný problém, ale má obvykle širší příčiny a podhoubí. Plísně na stěnách nejsou pro organismus zdravé, narušují funkci imunity a mohou zatěžovat organismus, oslabovat jeho obranné schopnosti, narušovat mikrobiom. Proto bych vždy řešila, nenechávejte to být.
Plísně a kvasinky v těle se mohou projevit i na venek na kůži. Hodně potíží souvisí se stravou, která ke vzniku disbiotického mikrobiomu přispívá, zejména cukr, sacharidy v nepřirozeném stavu, přemíra ovoce, postřiků, chemie v jídle, éčka, rafinované oleje, bílá mouka, lepek. Mléko ve vašem případě také nemusí být vůbec vhodné, dokud se mikroflóra neoptimalizuje, lidí s ekzémy by měly mléko po nějaký čas eliminovat zcela a postupně zařazovat mléčné produkty primárně kysané, fermentované a vždy z kvalitního zdroje, nikoli vysoce průmyslově zpracovaná uht mléka. Ani homogenizace mléka není pro lidi s ekzémy vhodná. Doporučila bych cca 2měsíční eliminaci všech mléčných produktů a posléze postupně zavádět mléčné produkty jako kvalitní přírodní ideálně kozí nebo ovčí sýr, kefír z tibetské kefírové houby z kvalitního bio nebo farmářského mléka, více ke kefíru z houby najdete v tomto mém videu. Kefír používat ze začátku v menším množství a postupně navyšovat. Je ideálním zdrojem prospěšných bakterií.
Dle popisu problémů máte i převahu kvasinky, proto bych určitě doporučila změnu stravy a kvalitní, ideálně přirozená probiotika, fermenty.

Změny ekzému v rámci ročních období jsou běžné, i imunita se nám mění v rámci celého roku.
Pokud byste měla zájem více se orientovat v problematice strava/alergie/mikrobiom/kůže, doporučuji knihu Gaps terapeutický protokol, kde je k tomuto tématu mnoho velmi komplexních informací, může pomoci vyvarovat se zásadních chyb.
https://www.janadellplotnarkova.cz/produkt/gaps...

Méně náročný, ale stále poměrně solidně sestavený je tzv. AIP protokol, který pracuje se záněty a autoimunitou, infa najdete na netu.


Přeji Vám krásný den.
Pavla