Ekzém na tvářičkách u roční dcerky. Poradíte, prosím, jak změnit stravování?

Zodpovězené
15. kvě 2020

Dobrý den,

dcerka, 13měs., má už cca 4 měsíce na tvářích ekzém. Začalo to nejdřív jen takovým červeným zarudnutím a teď už to má po tvářičkách celých. Jako miminko měla seboreu a dlouho v pusince moučnivku. Pomohl až lék napsaný od lékaře.
Teď jí příkrmy (není moc velký jedlík) a ještě dost kojím. Problémy s vyprazdňováním nemá, kaká většinou jednou denně.
Byly jsme na kožním, dostaly mastičky (bez kortikoidů), ale to nepomáhá. Bude to něco vnitřního.

Potřebovala bych poradit, co jíst a co nejíst, já i malá. Říkala jsem si, že vynechám vše s mlékem, cukr, mouku. Ale zas si říkám, abych třeba pak měla dostatek živin a vitamínů (a i dcerka). Nějak v tom tápu.

Můžete mi, prosím poradit, jak postupovat?

Děkuji

Dobrý den,

problém může velmi zhoršovat růst zubů, u něj se typicky tvoří ekzémy právě v oblasti tváří, ale není to primární příčina, pouze zesiluje symptom, který má příčinu většinou v disbiotickém mikrobiomu.
Doporučuji nasadit vhodná dětská probiotika bez laktózy a jiných aditiv, pokud jsou pro Vás finančně nedostupná GutPro, která jsou skutečně zcela čistá, tak alespoň Bio kult, nebo Infant dophilus. Můžete probiotika ale doplnit také přirozenou cestou, tj. šťávy z kvalitního domácího kysaného zelí (nesmí být vařené ani sterilované), ale zde je otázka, zda to dcera v tomto věku bude chtít zkusit ochutnat, nebo ještě lepší varianta je kefír z tibetské kefírové houby, viz. níže.

Vynechat cukr je zcela na místě a žádný nutriční nedostatek jí z toho nevznikne.
Ani bílá mouka není pro dítě s ekzémem vhodná a nutná a naopak může stav střev významně horšit a přispívat ke vzniku intolerancím. Mléčné bych ponechala pouze kvalitní kysané, například živý bílý farmářský jogurt bez příchutí, nebo si pořiďte tibetskou kefírovou houbu a vyrábějte si doma vlastní kefír, z mléka ideálně od farmáře nebo alespoň z bio mléka, které dnes seženete i v běžných marketech. Takto zajistíte dceři kvalitní probiotika a mléčný produkt, který má výživově smysl. Dochucovat můžete například menším množstvím sezonního ovoce nebo třeba práškem Lucuma, vše k tomuto tématu jsem shrnula do videa zde, doporučuji poslechnout.

Jiné mléčné produkty nutné nejsou, naopak mohou způsobovat horšení ekzému kvůli množství laktózy.
Pokud je dcera ještě kojená, nemusíte se zaváděním mléčného nijak spěchat, některé děti mají intolerance kaseinu a nesnesou mléčné vůbec. Pokud se neprokáže intolerance, ponechala bych kvalitní kysané produkty z mléka, které není průmyslově zpracováno (UHT a další nešetrná pasterizace).
Kefírek stačí u dětí tohoto věku začínat po malých dávkách.
Na internetu se můžete poptat např. v této skupině, kdybyste nesehnala, napište mi do sz na fb (jsem tam pod nickem Pavla Xband) a já Vám pošlu
https://www.facebook.com/groups/1403279383312110/

Topicky zkuste potírat roztokem hypermanganu 2-3x denně, krystalky hypermanganu
seženete v lékárně.
Můžete zkusit také aloe vera list a šťávu z něj, čerstvou, lehce potřít 1-2x denně.
Kousek uříznutého listu lze uchovat po dobu cca 2-3 dní zabalený v igelitu v lednici a použít šťávu opakovaně.
Dále můžete na noc zatírat mastí se zinkem s non toxic složením, to se u těchto typů ekzémů jeví velmi vhodné.
https://www.netoxickadomacnost.cz/Zinkova-mast-...
Pokud by se pokožka začala moc přesušovat nebo červenat a šupinatět, pak přes den použít Weleda dětský pleťový krém s měsíčkem, seženete např. v prodejnách DM
https://www.weleda.cz/product/c/calendula-facia...


Přeji Vám krásný den.
Pavla