Ekzém na tváři-kojenec 7 měsíců. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
23. kvě 2020

Dobrý den,

prosím pěkně, chtěla jsem se poradit. Můj 7měsíční syn má cca 14 dní na tvářičce červený flek (naše Dr. říkala, když jsem to s ní konzultovala přes email, že to vypadá na ekzémové ložisko) a dále kolem očička také červené místa, kolem brady a pod bradou pupínky, toto si myslím, že je ze slintání, to už měl před výskytem toho ložiska. Aktuálně mu roste první zoubek.

Začali jsme zlehka s příkrmy od 4,5 měsíce, syn je od narození plně na UM (Nutrilon, od 6. měsíce přechod na Nutrilon 2). Dá se říct, že od 5,5 měsíce měl plně nahrazené polední mlíčko masozeleninovým příkrmem. Vše snášel dobře, žádné reakce, máme tedy zavedenou zeleninu, maso, lepek, žloutek, ovoce. Reakce tedy přišla před 14 dny, ale na co, nevím, protože nic nového jsme nezaváděli. Teď k večeru dostává akorát obilno mléčnou kaši od Nutrilonu, ale tu jsme začali dávat až poslední dny. Ale s tím, že lepek už jsme zaváděli dříve, možná ho neměl tak často. Nejčastěji v podobě těstoviny nebo ovesných vloček zamíchaných v příkrmu.

Týden po narození dostal syn moučnivku. 2 měsíce jsme se jí zbavovali, léčba: Nystatin.
Syn se narodil o 3 týdny dříve koncem pánevním, spontánní porod, po porodu odloučení kvůli dýchacím obtížím, bez bondingu, problémy s přisátím k prsu, měsíc odsávání a podávání MM přes lahvičku. Podávám mu jen ječmen do mlíčka a užívá 5 kapiček laktobacilu (Gaia kapky). Nyní mu mažu obličej Bepanthen sensiderm 2 dny, zatím žádná změna a to červené místo mu natírám zinkovým krémem, co mám na opruzeniny.
Snažila jsem se vypsat max. informací, ktere s tím třeba nesouvisí ,ale mohou (viz. porod, nekojení).
Přikládám fofo.

Děkuji velmi pěkně za odpověď.

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že dítě nemělo úplně ideální start (sama jistě víte), tak se dá předpokládat, že jeho střevní mikrobiom neměl zcela optimální podmínky, resp. střevo nemusí být zdravě osídlené. Plus umělá výživa.
Osobně nejsem vůbec zastáncem potravinových doplňků kojencům a podávání ječmene do mléka, upřímně naprosto nechápu, je to zcela nepřirozený komponent pro takto malé děti a většinou nadělá víc škody než užitku, bez ohledu na rady a informace od dealerů, kteří přes svůj masivní marketing tyto výrobky doporučují i dětem.
Bio gaia není z mého pohledu vhodné probiotikum, je na bázi rafinovaného oleje, který střevo zatěžuje.
Děti s narušeným střevem mohou špatně reagovat také na lepek, ačkoli lékaři ze staré školy obvykle tlačí na zavádění lepku již s prvními příkrmy, dle nových informací nutričních odborníků toto není vůbec nutné a pro dítě s narušeným střevem zbytečná zátěž.
Opravdu Vám v tomto směru doporučuji přečíst si knihu Gaps terapeutický protokol, tam je to vše velmi podrobně a obsáhle vysvětleno, já zde nemám tolik prostoru se ke stravě kojenců nějak detailněji vyjadřovat.
https://www.janadellplotnarkova.cz/produkt/gaps...

Souvislost s růstem zoubků je ale zjevná a u ekzematiků to bývá významný spouštěč potíží. Sliny i u zdravých dětí bývají poměrně agresivní, u dětí s neoptimálně osazeným mikrobiomem úst a střev (zde je to téměř jisté, ostatně moučnivka v minulosti je toho také důkazem) bývají sliny ještě agresivnější.
Slinění nezabráníme, můžete pouze zkusit dítě častěji od slin čistit, na toto doporučuji otírat velmi slabým roztokem hypermanganu, nikoli vlhčené ubrousky nebo jiné produkty napuštěné toxickou chemií.
Škodlivé chemii se u ekzematika vyhýbejte, může ho dráždit.
Zkusila bych alternovat Bepanthen, který je založen na minerálních olejích (ropa) a obsahuje i další nevhodné komponenty.
V běžném prodeji seženete například dětský pleťový měsíčkový krém Weleda, který hezky hydratuje, uklidňuje a nedráždí, stačí v tenké vrstvě, nemastit moc
https://www.weleda.cz/product/c/calendula-facia...
Hypermangan pomáhá tlumit plísně a kvasinku, ten se nemusíte bát používat i 2-3x denně.
Pokud by bylo potřeba ošetřit na noc zinkem, snažte se volit zinkovku s netoxickým složením bez minerálních olejů
např. zde.
https://www.netoxickadomacnost.cz/Zinkova-mast-...

Případně lze zinek zakoupit i v lékárně nebo na některých eshopech, čistý prášek tj. oxid zinku a ten jen lehce naťupkat na vlhkou kůži, takový postup se aplikuje tehdy, když dítě špatně snáší mastné kompozice a je potřeba spíše ekzém výrazně vysušovat.


Přeji Vám krásný den.
Pavla