Atopický ekzém v těhotenství. Poradíte, prosím, co dělat?

Zodpovězené
27. únor 2020

Dobrý den,

jsem atopik od narození, v poslední době byl klid, pár flíčku na obličeji, suchá kůže, nic, co by se nedalo zvládnout.
Ovšem s druhým těhotenstvím (u syna to zdaleka nebylo tak agresivní), jsem ve 12.tt, se mi udělalo tohle na horní polovině těla. Obličej je jako popálený, bolí, trochu svědí, ale je kompletně rudý i s krkem. Někdy více, někdy míň, ale tohle je extrém, navíc jsem všude hrozně suchá, loupu se.. Mám kompletně non toxic domácnost, většinu čističů si vyrábíme sami, mimo tabletky do myčky. Všechna běžná režimová opatření jsem zavedla - držím dietu, beru probiotika, myju se pouze vodou s mořskou solí a jednou za čas speciálním prostředkem pro atopiky. Bohužel bylinky nebo oleje moc nesnesu.
Celá věc na mě velmi špatně psychicky působí, schovávam se doma, stydím se sama za sebe i před manželem. Už nevím kudy kam. Beru 1/2 Xyzalu kvůli alergiím na pyly. Je možné, že i tyto alergie zhoršují průběh.
Byla jsem na kožní, tam mi v podstatě řekla, že musím do nemocnice - tam se mi nechce, nechci nechat manžela a syna samotné. Dala mi Locoid, ten sice zabere, ale jen na pár dní. Už vážně nevím, jak aspoň přežít další týden.

Děkuji

Dobrý den,

předně bych Vám chtěla napsat, že je mi moc líto, s jakými komplikacemi se potýkáte.
Neměla jsem nikdy ekzém v dobách jeho vzplanutí v takto špatném stavu a přesto si dodnes vybavuji tu bezmoc, zoufalství a depresi, jakou jsem kvůli tomu zažívala. Podotýkám, že dermatogol mě v té době (ještě před non toxic) čile zásoboval kortikoidy , atb mastmi a lékárenskou ropnou kosmetikou, přičemž jsem po nějaké době velmi negativně reagovala na všechny tyto berličky, většinou silným zhoršením stavu a reakcemi po kortikoidech, které se dostavily ihned po jejich ukončení, ale většinou už i během aplikace.
Po roce takto neúspěšné léčby jsem pochopila, že mi lékař defacto již nemá co nabídnout. Můj stav se spíše horšil než lepšil a byla jsem velmi frustrovaná, že mi nepomáhá nic. Pustila jsem se tehdy do neznámých vod svépomocné terapie a nebyla to vždy cesta jednoduchá, to Vám nebudu lhát, nicméně pro mě naštěstí měla dobrý konec.
Snad Vás trochu povzbudí fakt, že někteří pacienti i s velmi vleklými a těžkými atopáky dokázali svou nemoc nakonec ukočírovat nebo i zaléčit bez zbytečné chemie do stabilizovaného a uspokojivého stavu. Byla jsem s některými delší dobu ve styku a sledovala jejich cestu.
Zde je ovšem každá rada drahá, protože nás poněkud omezuje Vaše těhotenství a také předchozí péče, která zcela jistě byla minimálně nárazově, spíše však dlouhodobě, v podobě klasických léků, tj. kortikoidy, tlumící farma masti, antihistaminika.
V podstatě jste se svými symptomy roky dělala to, že jste je neposlouchala, pouze jste jim "zavřela ústa" lepící páskou. Tělo se však nenechá trvale umlčovat a zejména v těhotenství se citlivost vlivem hormonů zvyšuje a ekzém se může velmi často zcela urvat ze řetězu.
Vaše imunita pracuje silně proti Vám, orientuje se na Vaše tělo jako na nepřítele a ničí sebe sama. To vše již jistě znáte. Z mých zkušeností existuje jen velmi málo zdravých a bezpečných metod, jak přimět neadekvátně reagující imunitu k tomu, k čemu byla určena, tedy k boji se skutečnými nepřáteli. Není v mých možnostech zde o tom nějak sáhodlouze polemizovat a nabízet nějaké alternativní cesty k léčbě dlouholetého atopáku a alergií, ale mohu Vám nabídnout pár tipů k inspiraci a zamyšlení.
Předně bych Vás ráda upozornila na tento dokument, který Vám asi lékař nikdy nepustí, prvděpodobně o něm ani neví. Měla byste ovšem znát všechna pro a proti, tedy i to, co všechno si léčba kortikoidy může vyžádat v rámci vedlejších symptomů a měla byste také vědět, jaké jsou projevy a následky tzv. red skin syndromu. Nemůžeme totiž vyloučit, že jste se nestala jeho obětí. Proto si prosím pusťte tento dokument, který natočila organizace pacientů s RSS. Dozvíte se v něm i případné možné varianty léčby.
<>

Osobně se domnívám, že v těhotenství by se neměly brát žádné chemické léky, ani antihistaminika, pokud je alergie udržitelná jinými bezpečnými prostředky. Máte-li alergii na pyly, vybavte se čističkou vzduchu doma a zkuste desenzibilizaci, lze použít quercetin, velmi nápomocná je enzymoterapie, konkrétně produkt Enzymedica allerase, lze zakoupit na iherb, nebo i v ČR zde:
https://www.nejenleky.cz/enzymedica/126-alleras...
Máme s ním na skupině u alergiků na pyly velmi dobré zkušenosti.

V rámci lokální péče je to opravdu těžké, v akutní fázi ekzému Vás může dráždit prakticky cokoli a někdy je skoro lepší praktikovat nulovou terapii, než riskovat, že se Vaše kůže nesnese ani s rostlinným máslem nebo extraktem.
Pokud však trpíte extremním pocitem suchosti, je jistě na místě alespoň se pokusit kůži nabídnout nějaký ochranný film v podobě nedráždivého krému. Snad byste mohla snést alespoň lehčí emulzi od I+M, tu nám na skupině zatím snášejí i silní alergici, případně koupit malé cestovní balení dětského tělového másla od Purity vison, nanášet na vlhkou pokožku v tenké vrstvě, jemně "vťupat" do kůže, nedřít a nedávat silnou vrstvu. I+M má verzi sensitiv, což je velmi lehký fluidní krém a snáším ho velmi dobře, ačkoli mám také sama špatnou snášenlivost samotných olejů.

https://www.netoxickadomacnost.cz/i-m-Naturkosm...

Pokud byste tuto verzi krému snesla, ale zdála by se Vám málo hutná a vyživující, pak se nabízí ještě verze pro suchou pokožku.https://www.ladybio.cz/i-m-naturkosmetik-hyd...

Krémy to nejsou levné, takže bych Vám doporučila začít nejprve tím Purity vision dětským tělovým máslem, to obvykle snáší ekzematici poměrně dobře, pokud nevynecháte předchozí navlhčení kůže. Zde se ale prosím vyhněte chlorované vodě!
V okamžiku, kdy by Vás z nějakého důvodu dráždilo jak tělové máslo, tak následně I+M krém, pak bych volila pouze směs panthenolu s vodou, opět nutno volit vodu bez chloru. Panthenol v práškové podobě seženete například na eshopu www.prirodaregeneruje.cz, použijte -10% panthenolu a zbytek vody.

V rámci porozumění svému onemocnění a její případné komplexní léčby bych později po porodu zvážila přechod na nějaký stravovací terapeutický systím, nabízí se AIP protokol, případně velmi komplexní a sice náročná, ale rozhodně účinná Gaps dieta. V rámci Gaps stojí i bez jejího následování za pozornost kniha Gaps terapeutický protokol, která osvětluje hluboké příčiny poškození střev a imunity, které mají za následek vznik alergií, atopií a dalších problémů s imunitou a zdravím. Během těhotenství a kojení nelze držet úvodní fázi Gaps diety, resp. lze najet pouze na její tzv. plnou verzi, nicméně mnoho principů Gaps lze do života alergika zařadit a seznámit se s tím, co střevu škodí a co naopak pomáhá. Naše imunita má ke střevu velmi úzký vztah, proto považuji za dobré tyto principy znt, bez ohledu na to, jaký trend v léčbě nabízí lékaři, tam se totiž jedná pouze o symptomatickou tlumící léčbu, nikoli práci s kořenovou příčinou.
Knihu gaps seženete na eshopu certifikované terapeutky https://www.janadellplotnarkova.cz/ , zde naleznete také inspiraci ke gaps receptům, rady a návody v rámci gaps protokolu.

Budu ráda, když se mi po čase opět ozvete s odezvou vývoje vašeho stavu, pokud by mnou zmíněné produkty nebyly dobře snášené, napiště mi a zkusíme vymyslet jiný postup. U ekzémů je to bohužel mnohdy o hledání a trpělivosti, každému sedne něco jiného a snášenlivost jednotlivých i přírodních kompozic je velice individuální, zejména, pokud je ekzém ve své rozbujelé fázi.
Držím palce a bude-li potřeba, obraťte se na mě prostřednictvím poradny nebo mne vyhledejte na fb.


Přeji Vám krásný den.
Pavla