Atopický ekzém a histaminová nesnášenlivost. Je vhodné užívat probiotika?

Zodpovězené
2. únor 2020

Dobrý den,

synovi (4 roky) na alergo našli, že má snížený enzym DAO a vysokou hladinu Histaminu, že má histaminovou intoleranci a máme zahájit dietu. Má i atopický ekzém. Bývá dost často nemocný, trpí na průduškové onemocnění, zelený soplík. Mamka má astma a jiné alergie, moje sestra má také nějaké alergie a alergii na něco v lepku. Takže to má syn zřejmě dědičné.
Začala jsem podávat Colostrum od firmy Advance. Přes zimu dávám domácí rakytníkový sirup. Ve školce podávají synovi prášek Daosin, který dodává chybějící enzym. Dieta ve školce není možná. Doma se snažíme o dietu. Zatím nevím, která potravina dráždí.

Je vhodné pro syna přidat i probiotika?

Přemýšlím o produktu Probio24 od firmy Advance. Jsou kvalitní?

Na pár stránkách jsem je našla z pěti nejlepších probiotik.

Jinak syna mažeme krémem Uriage. Pouze sprchujeme, vše používáme hypoalergenní. Od jedné paní jsem slyšela, že by to mohlo i způsobovat autoimunitní onemocnění.

Děkuji za radu.

Zdeňka

Dobrý den,

ad colostrum, jste si jisti, že syn nereaguje také na mléčné produkty, respektive kaše a na laktózu? Pokud ano, není colostrum dobrým doplňkem. Testy na intolerance kaseinu a snášenlivosti laktózy nemusí být vždy zcela průkazné, většinou se dají spolehlivě testovat jen alergie, nikoli intolerance. Doporučila bych tedy v případě alergika-ekzematika s colostrem a mléčnými produkty opatrnost. Nevím, nakolik jste zkoušeli eliminační dietu s vyloučením mléčné složky a pokud ano, jak dlouho?
U ekzému se obvykle doporučuje vynechat veškeré mléčné produkty minimálně na 8-21 týdnů a teprve pak postupně zavádět, sledovat případné reakce, nechat rotovat.
Osobně nejsem velkým fanouškem colostra coby zázraku "na všechno", z mého pohledu je to hlavně vydařený marketingový artikl, ale názory se pochopitelně různí.
Ztotožňuji se nicméně s názorem profesora Větvičky, předního světového odborníka na betagkulany, který na přímý dotaz na colostrum odpověděl toto:
"Žádný preparát kolostra, který jsem v posledních letech testoval, svými účinky žádnou díru do světa neudělal, proto ho nemohu s klidným svědomím doporučit.
Hrstka studií o přímém účinku suplementace výživy laktoferinem je zatím neprůkazná, takže těžko o nějakých výrazných účincích můžeme mluvit. O tom, co a proč dělá příroda, by byla mnohohodinová diskuze, ale ve většině případů je pravdou, že příroda dělá věci zbytečně. Ostatně právě proto je více než 90 procent naší genetické informace zbytečná. Mlaďata získají imunitu i v případě, že se kolostra nebo mateřského mléka nikdy nenapijí, takže laktoferinem to rozhodně nebude. Navíc jsem řadu komerčních preparátů obsahujících laktoferin nebo kolostrum testoval a žádné účinky se neprokázaly." (citace ze sekce dotazy na webu www.betaglukan.cz)
U alergika je otázka podpory imunity dost diskutabilní, běžný alergik trpí spíše hyperaktivní imunitou, některé imunostimulanty mohou reakce i horšit, ale pokud bývá často nemocný a cítíte potřebu jeho obranyschopnost posílit, zkusila bych podávat spíše betaglukany, než colostrum. Zde doporučuji například preparát biocell od firmy Mycomedica, mám na něj opakovaně velmi dobré feedbacky od maminek, které ho používají u dětí v rámci prevence.

Nechám na Vašem uvážení, zda tedy do colostra dále investovat či ne, ale věřím, že by bylo vhodné řešit stav více komplexně, než jednotlivými doplňky stravy, respektive doplňkem, u něhož může být sporný jeho přínos u ekzematika/alergika s možnými četnými potravinovými intolerancemi.
V tomto směru bych pro komplexnější pochopení problemattiky na ose strava/výživa-střevo-symptom (alergie, ekzém, HIT) doporučila například knihu Gaps terapeutický protokol, nikoli z důvodu, že bych tvrdila, že jedině tato strava je jediná léčebná pro alergika, ale pro pochopení četných mýtů a klišé v oblasti stravy, které mohou vést k zhoršení optimálního stavu střeva a mikrobiomu tak, že se pak u mnohých demonstrují právě výše zmíněnými problémy, mezi které spadá i histaminová intolerance.
https://www.janadellplotnarkova.cz/produkt/gaps...

Probiotika jsou i histaminiků poněkud tenký led a je nutno vybírat správné kmeny, u produktu advance produktu se domnívám, že není cílený pro pacienty s HIT. Někdo ho bude snášet lépe, někdo více, ale neobsahuje všechny kmeny, které bychom mohly nazvat optimální pro HIT. Více si můžete nastudovat přímo na webu, který se problematice HIT věnuje velmi obsáhle a myslím, že je v rámci ČR z hlediska informací, studií a praktických návodů asi nejlepší :

https://aspoonofhistamine.com/recepty/o-potravi...
Přímo k proiotikům v souvislosti s HIT článek zde:

https://aspoonofhistamine.com/2017/01/30/novy-p...

Probiotika, která prokazatelně jsou s HIT kompatibilní, a kterých je víc v rámci ČR trhu, jsou například probiotika GutPro, jejich nevýhodou je poměrně vysoká pořizovací cena, nicméně vydrží na dlouhou dobu, takže při nutnosti delšího podávání probiotik se jeví mnohdy ekonomičtěji, než jiné značky.
Další HIT kompatibilní probiotika by měly být zmíněny na výše uvedeném webu.

Přeji Vám krásný den.
Pavla