Zakalená a zelená plodová voda. Jaká je příčina zkažení plodové vody? Dá se tomu předejít?

Zodpovězené
16. led 2019

Dobrý den,

při porodu, když mi praskla voda se ukázalo, že ta voda bylo na začátku úplně zelené bláto. Později už vypadala voda normálněji, prý během porodu. Od odtoku jsem porodila za 21 hodin a miminko mělo sepsi, která se projevila po dvou hodinách. Prý z té špatné vody. Chtěla jsem se zeptat, co způsobuje zkažení vody? Měla jsem před porodem nějaký vaginální diskomfort, pálení atd. a brala jsem Macmiror a stále mám potíže obdobného rázu. Zajímalo by mě, jestli to může být tím a jestli se to může opakovat u druhého těhotenství, abych se něčemu případně vyvarovala?

Děkuji.

Dobrý den,

zkalená plodová voda je způsobena odchodem mekonia, tedy stolice dítěte do plodové vody. Může být známkou hypoxie (nedostatku kyslíku), ale také možné prodělané infekce. Proto je vhodné začít co nejdříve s léčbou vaginální mykózy a ta musí být komplexní. Upravit jídelníček - omezit cukry, bílou mouku, ovoce, brambory, nosit prodyšné prádlo a volné oblečení. Naopak je vhodné zařadít do jídelníčku kysané zelí a jinou kvašenou zeleninu, kokosový olej, česnek – 2 stroužky/den, kvašené mléčné výrobky, kysané výrobky, kozí jogurty, vařenou zeleninu, čaj Lapačo a účinný je i extrakt z grepových jader.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová