Vaginální vyšetření u porodu. Je nutné ho provádět tak často?

Zodpovězené
16. led 2019

Dobrý den.

Zajímal by mě Váš názor na vaginální vyšetřování u porodu. Během svého prvního porodu jsem toto vyšetření vnímala jako krajně nepříjemné, dá se říct, že nepříjemnější než samotné porodní bolesti. Přemýšlela jsem nad tím, že bych během svého druhého porodu počet vaginálních vyšetření ráda zredukovala. Mluvila jsem o tom v předporodní poradně a lékařem mi bylo řečeno, že vyšetřování co dvě hodiny je žádoucí, protože existují narušené mechanismy porodu či polohy plodu, které se jinou cestou zjistit nedají. Proto by mě zajímal Vás názor a Vaše zkušenosti.

Vag. vyšetření neodmítám zcela, ale každé dvě hodiny - pakliže není žádný zjevný problém - mi připadá moc.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dle nového doporučení Světové zdravotnické organizace se doporučuje pro posouzení postupu aktivní fáze první doby porodní
u žen s nízkým rizikem vaginální vyšetření v intervalech co 4 hodiny. Cochrane studie dospěly k závěru, že neexistuje žádný důkaz o prospěšnosti rutinního vaginálního vyšetřování, které by zlepšovalo výsledky v péči o těhotnou ženu a dítě. Vaginální vyšetřování představuje jiný způsob uvažování lékařů a porodních asistentek o porodu. To, jak porod probíhá, můžeme poznat i dle zevních příznaků, chování ženy, zevní pohmat dělohy, atd.

Vaginální vyšetřování by tedy nemělo být preventivní, ale mělo by se k němu přistoupit až při potížích u porodu - podezření na nepravidelnosti polohy, patologický záznam CTG, zástavě pravidelných kontrakcí atd.

Přidávám zde článek, který jsem napsala na svém blogu - http://annakohutova.cz/rutinni-vaginalni-vysetr...

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová