Placenta praevia. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
18. bře 2023

Dobrý den,

lékař mi v 18. tt sdělil, že mám vcestné lůžko (napsal placenta praevia) - placentu na přední levé straně dle jeho slov "ždibečkem" přes vnitřní branku čípku, poté co jsem 3krát cca po týdnu od 15. tt lehce špinila (hnědá krev), ačkoliv mám sedavé zaměstnání a pohybu minimum. Byl mi doporučen klidový režim a vysoké dávky vitamínu C (600 mg/den) a Utrogestan 200 mg na noc vaginálně.

Nyní jsem 20 + 5tt a od 18. tt žádné špinění ani krvácení nebylo, jsem na pracovní neschopnosti a celé dny ležím nebo sedím.

Chtěla jsem se zeptat, zda:
1. Občas při stání pociťuju bolest v podbříšku (častěji, když je dle mého dítě hlavou dolů), která zmizí poté, co si lehnu.
Může se jednat o normální jev v těhotenství, nebo to souvisí se špatně uloženou placentou a měla bych ležet?

2. Vysoké dávky vitamínu C nemohou mít negativní dopad na vývoj dítěte?
3. By měla proběhnout kontrola u lékaře a s jakým časovým odstupem po špinění?
4. Jsou procházky rizikem?
5. Je riziko spát na levé straně, když je placenta vlevo?
6. Utrogestan napsali na pohotovosti, ale lékař myslí, že je k ničemu, neboť dle něho sama produkuju vysoké dávky hormonu (neměřil nijak).
Má smysl ho užívat?

Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,

1. Bolest v podbřišku může být spíše způsobena tlakem samotné dělohy a rozpínáním předních děložních vazů.
2. Vysoké dávky vit. C nemají dopad na vývoj dítěte.
3. Každodenní aktivita, jako jsou procházky nejsou rizikem pro Vaše těhotesntvím, je třeba se vyhnout zátěžovým aktivitám.
4. Spát můžete na jakékoliv straně, nemá to vliv na uložení vaší placenty.
5. Přikláním se k názoru Vašeho gynekologa.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová