Nevědomé zastavení porodu. Je to možné?

Zodpovězené
18. lis 2019

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli je možné si psychicky zastavovat porod.
Myslím, že mám dobře vycvičené svaly pánevního dna a na předporodním kurzu nám porodní asistentka řekla, že nemáme tlačit, dokud nám doktor neřekne. Při prvním porodu už se mi rozjely kontrakce i do zad, vyvolávali mi porod balónkem, praskli vodu, a až když jsem dostala třetí injekci na bolest, to už jsem byla hodně oblbnutá, jsem se začala otevírat.

Je tedy možné, že jsem se neotevírala, protože mi v hlavě znělo, že nemám tlačit a proto jsem se asi snažila udržet mimčo v břiše?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

porod se skutečně odehrává v 90% procentech v mozku rodící ženy. Psychika tedy hraje nejdůležitější roli u porodu. Porod se tedy může zastavit nebo zpomalit, pokud se žena necítí bezpečně, je neustále vyrušována, stimulována a je aktivní její racionální mozek, který stále něco vyhodnocuje nebo analyzuje. U porodu tato část mozku nemá být aktivní. Řízené tlačení zdravotníkem již není doporučovanou praktikou u porodu, žena má tlačit a dýchat naprosto instinktivně.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová