Hamiltonův hmat. Krvácení, pálení a bolest břicha jako při MS. Může to být na porod?

Zodpovězené
20. říj 2019

Dobrý den,

jsem 38+4 tt a dnes mi byl proveden Hamiltonův hmat, alespoň si to tedy myslím. Pan doktor ve mně otočil prsty a zmáčkl bříško, bolelo to. Doma jsem začala krvácet jasně rudou krví s kusy. Vůbec mi nesdělil, co dělá, a jestli s tím souhlasím. Dost mě to naštvalo. Bohužel, zjistila jsem to až doma při hledání na internetu. Momentálně nemám kontrakce, ale dost to pálí a bolí břicho jako při ms. Ve zprávě napsal: Špiní, ale já nešpinila. Když jsem se zeptala, jestli je to už na porod, odpověděl ne. Nechápu, proč mi to udělal. Je možné, že porodím, i když mám jen ms bolesti ? Termín mám až za 10 dní a mám strach, aby nebylo něco špatně.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den, velmi mě mrzí vaše zkušenost, která se bohužel často děje. Hamiltonův hmat se totiž často provádí bez jakéhokoliv upozornění a souhlasu. Jakýkoliv zásah by měl být vždy proveden pouze za informovaného souhlasu, což se v praxi neděje. Navíc, jak píšete, máte teprve 10 dní před termínem porodu. Bylo by vhodné změnit svého lékaře, protože se jedná o porušení vašeho práva, kdy o každém zákroku byste měla být dopředu informována a nemůže vám být proveden žádný zákrok bez vašeho souhlasu.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová