Úprava výše výživného. Je to v mém případě reálné jít k soudu a žádat vyšší výživné?

Zodpovězené
23. zář 2024

Dobrý den,

v roce 2019 došlo mezi mnou a exmanželem k soudní dohodě o péči o syna (nyní 8 let) a dohodě ohledně výše výživného ve výši 3000 Kč/měsíc. Od této doby nebylo výživné zvýšeno, občas exmanžel přispěl na plavání a jiné kroužky. Nyní syn navštěvuje 2. třídu ZŠ a měsíční náklady na něj jsem spočítala takto:
3 000 Kč jídlo,
1 742 Kč energie, odpady apod.,
177 Kč pojistka na úraz,
300 Kč spoření,
200 Kč kapesné,
620 Kč obědy v ZŠ,
165 Kč jízdné do školy,
100 Kč družina,
83 Kč fotbal.kroužek,
1 600 Kč soukromé lekce na bicí nástroje,
833 Kč oblečení a boty,
150 Kč léky a vitamíny,
360 Kč paušál na chytré hodinky,
167 Kč školní pomůcky,
300 Kč drogerie,
147 Kč jízdné na logopedii a 171 Kč jízdné na neurovývojovou terapii.

Je toho zdaleka více, např. nějaká zábava, nárazově návštěvy na fyzioterapii atd., ale to nezapočítávám, ostatní je průměr měsíční platby. V rozsudku z roku 2019 má exmanžel průměrný měsíční plat 55 000 Kč, od roku 2021 pronajímá i nemovitost, veřejně, kde samozřejmě dochází k dalším příjmům. Bere si syna 1x za 14 dní na víkend, cesty si hradí sám, jeho bydliště je 250 km od bydliště syna, nicméně jeho práce je taková, že dost cestuje, zaměstnavatel většinu proplácí a manželku má v bydlišti, kde taky tráví čas, což je asi 45 km od synova bydliště. Není tedy akutální, že by jezdil každých 14 dní 500 km a měl obrovské náklady na cestu, spíš tak 1x za 2 měsíce tuto dlouhou cestu absolvuje.

Zajímá mě, zda je reálné jít k soudu a žádat vyšší výživné, protože ve chvíli, kdy to udělám, vznikne mezi námi spor. Dobrovolně však nepřidá ani 1 Kč na pravidelném měsíčním výživném. Má pocit, že mě přeplácí.

Děkuji

Dobrý den,

nárok na zvýšení výživného máte každé 3 roky, tudíž určitě si můžete podat návrh k soudu.

Zde Vám zasílám vzor návrhu na zvýšení výživného: https://www.vasevyzivne.cz/navrh-na-zvyseni-vyz....

Přeji Vám hezký den,
Andrea Viznerová
Odborný poradce
www.vasevyzivne.cz
tel.: 800 400 441