Zelený ječmen v těhotenství. Mám věřit doporučením nebo údajům na obale?

Zodpovězené
18. črc 2020

Dobrý den,

dnes mi přišel zelený ječmen v práškové formě, a i když jsem se dosud setkala jen s články, které jeho užívání v těhotenství doporučují, na přípravku je napsáno, že není vhodný pro těhotné a kojící ženy (podle složení neobsahuje nic jiného, než práškový ječmen v bio kvalitě).
Dosud jsem ječmen nikdy neužívala, nyní jsem v 31. týdnu těhotenství.

Čemu mám tedy věřit? Doporučujícím článkům nebo údaji na obale?

Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

pro jistotu nevěřte úplně ničemu - formulka o těhotenství je na lecčem spíše formální, na druhou stranu málokterá věc je zcela "svatá".

Jako těhotná byste měla jako základ konzumovat "pestrou stravu" (a jistě máte dávno nastudováno, co to znamená). Tato Vám STOPROCENTNĚ pokryje většinu kvalitativních položek, výjimkou jsou nebo mohou být foláty (metylfolát nebo aspoň kyselina listová), DHA/rybí tuk, vitamin D, cholin, železo.

Kdybych byl Váš doktor, práškový ječmen bych Vám klidně V ROZUMNÉM MNOŽSTVÍ povolil, ale varoval bych Vás, že jím stejně nic důležitého (pestrou stravu) nespasíte...

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň