Alergie a těhotenství. Mohu brát Xyzal v době, když nevím, jestli jsem těhotná?

Zodpovězené
12. kvě 2022

Dobrý den,

snažíme se o miminko a od alergologa mám předepsaný Xyzal s tím, že v prvním trimestru ho brát nemůžu.

Moje otázka zní, jestli ho můžu brát v době, kdy nevím, jestli jsem těhotná.

Na jednu stranu těhotná být vůbec nemusím, ale na druhou bych nerada ublížila vývoji, kdyby se to opravdu zadařilo. Bohužel teď mám alergie nejsilnější na pyly a bez prášku se mi žije dost těžko.

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

odpovídám trochu se zpožděním, byl jsem v zahraničí. Vaše otázka je velmi správná - všechny zbytečnosti, které lze omezit v prvním trimestru, je dobré eliminovat.

Našel jsem poměrně rozsáhlé pojednání zde - https://www.cdc.gov/pregnancy/meds/treatingfort... - z kterého plyne, že byste se neměla obávat.

Držím palce!

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň