Jak rozeznat normální pití od závislosti?

Zodpovězené
26. čer 2022

Dobrý den,

zajímalo by mě, kdo je podle Vás alkoholik?

Manžel, který byl dříve abstinent, až na výjimečné situace, se mi přiznal před pár lety k psychickým problémům (postraumatické události z dřívějška, ataky, deprese). V té době jsme spolu byli již 6 let a měli roční dítě a procházeli krizí, která pramenila z jeho chování a mojí nespokojeností o tom, jak bychom jako pár měli fungovat (jako rodiče jsme sehraní a bez problémů, problém je podle mě jen mezi námi).

Aktuálně dochází již 4 roky na terapie, bere léky a do toho začal pít. První dva roky, mi přišlo, že se to hodně zlepšilo, mezi tím, se nám narodilo další dítě.

Teď pije pravidelně, na čas, každý den, 5-6 piv. Ještě před rokem, to byly 4. Tvrdí mi, že kdyby byl alkoholik, tak se opíjí do němoty a nechodí do práce apod. a ohání se tím, že mu to psycholožka takto schválila. Přestal kvůli tomu i jezdit autem - jezdí na kole, o tom, že finančně to vychází na nějakých 13 tisíc měsíčně, ani nemluvím. 🙄

Mně to normální nepřijde, říkala jsem mu to. Řekl mi, že když nepije, tak má nutkavé myšlenky a nemůže pak spát.

Je to podle vás již závislost?

Říkala jsem mu, že i pokud není závislý, ať teda 1-2 dny nepije. Prý k tomu nemá jediný důvod a dělat to nebude.

Jak celou situaci řešit?

Jsme spolu 15 let.

Děkuji za radu.

Hezký den,

taková situace je velmi složitá....

Samozřejmě se o závislost jednat může, každodenní pití většího množství alkoholu v pořádku spíše není.

Pokud manžel pravidelně dochází na terapii, úplně nepředpokládám, že pokud by terapeutka měla veškeré informace, tak jak jsou, tak by mu tento postup "schválila".... Nicméně alkohol je většinou - symptom - cesta jak z něčeho uniknout... A on to říká.. Má nutkavé myšlenky a nemůže spát. Tohle je to, na co je potřeba se mmj. zaměřit a začít to řešit.

Běží mi hlavou, zda by byl ochotný ke společnému setkání z jeho terapeutkou, možná to, pokud byste k tomu vnesla zase svůj úhel pohledu, by mohlo situaci pomoci.

Držím palce.

Přeji Vám vše dobré,
Marika Michajlovičová