Pálení a bolest při močení po menstruaci. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
25. čer 2024

Dobrý den,

s přítelem se již něco málo přes rok snažíme o miminko. U své bývalé gynekoložky jsem si musela vydupat nějaké to vyšetření - tam mi našli ve stěrech ureoplasmu, kterou jsme přeléčili antibiotiky na 20 dní, oba dva.

Od té doby, jsou to 3 měsíce, po skončení menstruace, mám vždycky každý měsíc bolesti zad a při močení, jako při zánětu močového měchýře, ale o něco horší. Dokonce si musím vzít i léky proti bolesti... Když jsem to řekla své lékařce, tak mi řekla, že to mi praskla cysta a bylo to. Bohužel ano, na cysty trpím už několik let a vždy mi praskne v době ovulace a jsou to jiné potíže, než zánět močových cest...

Vyhledala jsem si nového lékaře, ale jsem objednaná až za delší dobu, tak by mě zajímalo, jestli mi budete schopen poradit i takto písemně, abych případně podnikla preventivní kroky.

Děkuji

Dobrý den,

s tou dálkou (a tedy mou šancí postihnout jádro problému) máte pravdu. Několik poznámek:

1) Při "snažení" a ještě po ATB na STD je nejjasnější a zhusta nejčastější vysvětlení všech potíží bakteriální vaginóza. Lékař ji lehce stanoví vyšetřením MOP (ale většina gynekologů ho - přestože je to základní a guidelinové vyšetření - nedělá a neuznává), určitě i změření pH by hodně napovědělo (pokud Vám ho gynekolog neměří, kupte si papírky, bude se Vám hodit). Kromě toho se Vám jistě budou hodit teď i v budoucnu vaginální kmeny laktobacilů - Gynimun intim (vkládací) a Gynimun dual (perorální, obsahuje 2 vaginální kmeny včetně Crispata).

2) S těmi cystami a ročním snažením - nemůžete mít PCOS? (má asi každá desátá, špatně se - zejména v běžné ambulanci - diagnostikuje). Protože se snažíte o miminko, měla byste již teď užívat nějaké foláty, proto můžete provést "průzkum bojem" nasazením těhotenského MV s inositolem (Fertiprona) - třeba se zadaří.

Kdybyste potřebovala více prodiskutovat, napište mi na e-gynda.cz a domluvíme si telefonát.

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň