Mykóza/opruzení po progesteronu v těhotenství. Poradíte, prosím, vhodnou léčbu a prevenci?

Zodpovězené
12. zář 2024

Dobrý den,

jsem ve 21. týdnu gravidity a už 3 týdny zavádím progesteron. Mám ho zavádět až do 34. tt. Kvůli tomu, že progesteron druhý den vytéká, musím nosit intimky. Před víc jak týdnem se u mne objevil otok stydkých pysků, na které jsem použila Fungicidin mast po dobu 8 dní. Žádné pálení/svědění. Včera jsem vynechala, jelikož potíže ustoupily a dnes jsem opět dole citlivější a u poševního vchodu lehce oteklá.
Na mytí používám Lactacyd Pharma pro těhotné a dnes při mytí mě příšerně pálil pod malými stydkými pysky. Je to již hodina, ale pořád cítím pálení a mám zevní genitál pod pysky stále červený. Zkusila jsem tedy oblast namazat Sudocremem, zatím bez efektu. Nevím, jestli to je spíš mykóza nebo se může jednat o alergii na mycí gel, který používám už přes měsíc a obtíže se objevily až teď.

Nebo je pokožka jen opruzená?

Poradíte vhodnou léčbu a prevenci?

Nosím bavlněné oblečení. Večer po mytí několik hodin oblast větrám a nepoužívám parfemované intimky, ale i tak je pokožka kvůli celodennímu výtoku po progesteronu dost namáhaná a nevím, jestli mohu k progesteronu přidat i jiné globule. Vize, že tohle potrvá ještě přes 3 měsíce, mě děsí.

Děkuji

Dobrý den,

místo pokusů naslepo doporučuju návštěvu (dobrého) gynekologa - ten stanoví diagnózu a (pro Vás) nejvhodnější postup.

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň