Laktobacilóza. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
23. říj 2022

Dobrý den,

prosím o radu. Již čtvrtý měsíc mě trápí hrozné pálení poševního vchodu. 2x jsem byla u svého gynekologa, výsledky stěrů ukázaly, že je vše v pořádku. Nicméně jsem se klasicky několikrát přeléčila na mykózu, a to Canestenem i Clotrimazolem vag. tabletami a krémem. Poté jsem zaváděla do pochvy Gynocaps.

Při druhé návštěvě mi pan doktor udělal test na laktobacilózu a vyšla mi na dva křížky.

A teď můj dotaz: Mohla by se laktobacilóza prokázat, kdybych před návštěvou u Dr. předtím nedělala týden výplachy Rosalginem?

Ty jediné mi totiž pomohly a v době, kdy jsem u něj byla, jsem poprvé po dlouhé době byla bez potíží. Vše se mi vrátilo den poté, kdy mi nasadil léčbu Macmironem a krémem Imacort. Od té doby mám opět hrozné pálení.

Děkuji za Váš čas, budu ráda za jakoukoli radu.
S pozdravem
Hanka

Dobrý den,

Laktobacilóza je extrémně vzácná věc. Nejčastější původce vaginálního dyskomfortu jsou anaerobní bakterie (bakteriální vaginóza), které stěrem nelze stanovit. Proto také není stěr směrodatný pro diagnózu podle doporučených postupů (je důležitý jen k vyloučení pohlavně přenosných nemocí). Přeceňované kvasinky jsou s velkým odstupem druhé. Pro diagnózu je důležitý mikroskop (dle doporučených postupů) a Vy budete mít tu vaginózu (a nebo nějakou neinfekční nebo atypickou příčinu - chemie, alergie, atd. atd).

Začal bych čípky Gynimun rapid - taková univerzální první pomoc a u Vás i průzkum bojem. A příště u gynekologa mikroskop...

Držím palce a klidně zase napište.

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň