Dobrý den,
zajímalo by mě, zda je možná souvislost mezi zavedeným nitroděložním tělískem Kyleena a zánětem močových cest.
Loni v srpnu mi bylo zavedeno tělísko Kyleena. Před tím jsem měla 3 roky tělísko Jaydess a vše bez problémů. Mám stálého partnera. V listopadu po opakovaných zánětech močových cest diagnostikována Ureaplasma. Přeléčena jsem byla já i partner a opakované stěry již negativní. Neustále se ale vrací zánět močových cest. Koncentrace e.coli naposled 10 na pátou. Vždy po dobrání antibiotik se zánět vrátí. Už jsem z toho zoufalá.
Urolog nabízí výplach kyselinou hyaluronovou, ale není to zrovna levná záležitost, tak by mě zajímalo, zda má cenu do toho jít a zda to může pomoci. Navíc jsem dobrala 3měsíční kůru Uro-vaxomu, bez úspěchu. Nyní pokračuji v dalším užívání. Včera jsem dobrala ATB (Cotrimoxazol na 10 dní) a dnes opět nepříjemný pocit v močovém měchýři...
Po styku se jdu hned vyčůrat a osprchovat. Když jdu na velkou, snažím se osprchovat nebo alespoň otřít dětským ubrouskem. Sprchuji se pravidelně 2x denně (ráno a večer), používám pouze intimní gely, nebo se myji jen čistou vodou. ☹
Střídavě navštěvuji urologa i gynekologa a stále bez výsledku. Napadá mě proto, zda záněty nemohou nějak souviset s tím nitroděložním tělískem.
Děkuju za odpověď.
Dobrý den,
jiné tělísko určitě může přispět, ale může to mít i spoustu jiných důvodů. Vše, co dále napíšu, se opírá o oficiální doporučené postupy, některé věci jsou plus ještě mé praktické zkušenosti, protože toto téma řeším již řadu let.
Za prvné - řada "zánětů močových cest" je pouze nediagnostikovaný vaginální zánět (dg. bez mikroskopu pouhou kultivací a náběry, čímž nechytíme anaerobní bakterie, které jsou nejčastější příčinou potíží). A vaginální mikrobiální dysbalanc samozřejmě druhotně vede i k zánětům močových cest.
Druhý důvod Vašich starostí je u pohlavně aktivních žen rekurentní (opakující se) močový infekt, kdy uropatogenní E. coli (původce 90 % cystitid) kolonizuje stěnu Vašeho močového měchýře a posléze se znovu a znovu vyplavuje ze spících ložisek a dělá recidivy. Na to je potřeba nasadit dlouhodobější schéma ATB nebo D-manózy s lyzáty.
Třetí věc je špatná (samo)diagnostika, kdy je pacientka přesvědčena, že má cystitidu, přičemž její příznaky jsou dlouhodobé/kolísavé pálení na konci močení a nutkání na močení (event. i tlak nebo tupá bolest v podbřišku) = uretrální syndrom = nejčastěji vaginální bakteriální problém.
A za čtvrté, tady jsou "hony" na ureaplasmy a podobné potvory (při absenci správné mikroskopické diagnózy), které obsahují 1-3 týdenní kúry nějakým doxycyklinem nebo makrolidem, což sice ureaplasmu oddělá, ale pobije spoustu vaginálních laktobacilů. Přitom ne vždy je ureaplasma, chlamydie, mykoplasma apod. zdrojem těchto potíží - nejčastější původce vaginálního dyskomfortu je všude na světě (i u nás) bakteriální vaginóza - tedy ty anaeroby z bodu 1.
Za páté taky může partner přinést něco nového (ale tím bych na Vašem místě diagnostiku nezačínal).
Chcete-li probrat podrobněji, napište mi klidně na jiri.emmer@gmail.com a dohodneme si telefonát.
Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň