Hyperaktivní močový měchýř?

Zodpovězené
6. črc 2024

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda může jít o hyperaktivní močový měchýř, nebo jestli to můžou způsobovat hormony.

Vše začalo 11/2023, pořad se mi chtělo na malou. Myslela jsem si, že jde o zánět a nasadila si D-manozu - bez efektu. Šla jsem k obvodní, dostala jsem ATB Urifos, ale moč negativní. V 12/2023 jsem šla na gyndu, tam se našel zánět a dostala jsem Entizol. V lednu byl klid, ale v 2/2024 se to vrátilo. Znovu kolečko na gyndě, opět Entizol - tentokrát bez efektu. Opět Urifos - bez efektu. Moč negativní, opět kontrola na gyndě + test na chlamydie, ureaplasmu a mykoplasma - negativni. Nemám bolest při močení, mám ale dny až týden, kdy pořád běhám na malou (ve dne v noci) klidně i co 45 minut, tedy klidně 20x denně, a pak je týden dva klid a opět se to vrátí.

Od 1/2024 beru HAK Zlynda + dlouhodobě beru Euthyrox, mám dvě děti, 1x sekce.

Co to může být?

Chová se takto “na střídačku” hyperaktivní močový měchýř?

Děkuji

Dobrý den,

moje rady takhle na dálku neberte jako plnohodnotný doktorský závěr, ale asi takto:

1) Nucení na močení + manóza nezabírá + žádné bakterie v moči + fosfomycin nepomáhá = na 100% žádná cystitida tehdy ani později. Nesmyslné by bylo nasazovat na to "močová" ATB.
2) Začalo náhle a na gyndě byl "zánět" = jasný vaginální dyskomfort (asi bakterie), který se často může projevovat i uretrálním syndromem (nucení na močení, pálení na konci močení). Předpokládám, že nebyl mikroskop (MOP) a tedy se dodnes neví, co přesně to bylo, časem byl doplněn test STD, to je dobře.

Můj závěr: rekurentní vaginální dyskomfort, velmi pravděpodobně bakteriální dysmikrobie, nejspíš bakteriální vaginóza (event. smíšená vaginitida). Doporučuju použít rovnou doporučené postupy v diagnostice, tedy MOP a měření pH. ATB a vlastně spíše žádná léčba NEBÝVÁ účinná stopro a na dlouho, neboli to chce stanovit nějaký léčebný plán, jehož součástí nutně chceme mít i vaginální kmeny laktobacilů (CRISPATUS) - tedy něco z řady Gynimun (trio - perorální, intim - vaginální).

Kdybyste chtěla podrobněji probrat po telefonu, napište mi na egynda.cz a můžeme si domluvit telefonát.

Držím palce.

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň