Autosedačka pro větší dítě s pětibodem. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
3. srp 2024

Dobrý den,

jdu s prosbou o radu. Máme dvojčata. Dcera měří 116 cm a váží 16 kg, má sedačku Joie Steadi, ale teď jsme zjistili, že opěrka hlavy už nejde dát výš. Bude tedy potřeba nová sedačka. Syn má 123 cm a cca 22 kg a má Joie Bold. Kupovali jsme ji kvůli pětibodovým pásům (je autista, a když přijde záchvat, hrozí, že z velkého pásu se lehce vyvlékne). Jenže tím, že má 22 kg, už pomalu nestačí tato sedačka ani jemu, nicméně pětibod je fakt nutný...

Poradíte, prosím?

Narazila jsem na Joie Every Stage, která je s pětibodem a měla by být do 36 kg, ale lze u ní pětibod používat i přes 22 kg, tedy déle?

Nebo je nějaká s pětibodem na delší dobu?

Ideálně ne extra drahá (jedeme se 4 dětmi z jednoho platu a PnP, protože já kvůli němu do práce zatím nemůžu). Napadlo mě, že by nová byla pro syna a ta jeho stávající pro dceru... Tady jsem totiž našla, že by měla jít s pětibodem použít do 145 cm.

Chápu to podle toho dobře?

Moc děkuji.

Sedačka, která roste s dítětem 40-145 cm
Sedačka Every Stage R129 od britské značky JOIE poskytuje komplexní ochranu vašeho dítěte při cestování autem. Navrženo tak, aby chránilo miminko od narození, úspěšně poslouží v každé fázi růstu dítěte až do 12 let. Každý Stage R129 je "čtyři" sedačka v jednom, protože je díky svému jedinečnému designu určena pro děti ze tří váhových skupin: 0+/1/2/3. V první fázi používání sedačky 40-105 cm ji upevníte proti směru jízdy pomocí měkké vložky. Další rozsah je 105-145 cm, pak schováte vnitřní bezpečnostní pásy dole a starší dítě připoutáte 3bodovým autopásem.

Dobrý den,

bohužel Vás nepotěším, aktuálně prodávané autosedačky, schválené dle nové bezpečnostní normy i-Size R129, je možné používat s pětibodovým pásem pouze do výšky dítěte 105cm. Vyjímkou jsou čistě protisměrné modely sedaček, u kterých lze pětibod používat do 125cm a nová otočná autosedačky Besafe Beyond 360, ale ta stojí přes 20 tis. Kč a navíc vykazuje značné provozní vůle. Pravidlo pětibod do 105cm platí i u sedačky Every Stage R129, která je sice schválena do 145cm, ale po dosažení výšky 105cm již lze dítě zapínat pouze tříbodovým autopásem, nikoli pětibodovým pásem autosedačky.

Přeji hezký den
Petr Javorský - Centrum autosedaček Stodůlky

Karel Sekereš a tým Centra autosedaček
www.centrumautosedacek.cz