Velké problémy s menstruací. Jak jinak, než hormonální léčbou, ji dostat do normálu?

Zodpovězené
9. čer 2020

Dobrý den,

mám odjakživa problémy s menstruací. Snad nikdy jsem neměla menstruaci pravidelnou, ale když mi bylo nějakých 17 let, tak to bylo aspoň + - pár dní. Když jsme se začali s manželem snažit o miminko (cca 22 let), začaly opravdu velké problémy. Menstruace mi trvala třeba i 40 dní, i když ne v plné síle, ale bylo to opravdu nepříjemné celých 40 dní krvácet. Se svým gynekologem jsem tyto problémy řešila Norenthisteronem. Vždy pomohl jen krátkodobě. Nakonec se nám podařilo po pár letech otěhotnět (25).
Bohužel ani 2,5 roku po porodu se mi cyklus nesrovnal, naopak, teď mám menstruaci jednou za půl roku. Můj gynekolog mě poslal na krevní obraz, ale říkal, že veškeré hormony a vše mám naprosto v pořádku a navrhl hormonální léčbu. Tu jsem ovšem odmítla.

Nevíte o nějakém jiném způsobu, jakým bych mohla svoji menstruaci dostat do normálu, prosím?

Antikoncepci neužívam a ani nechci. Naposledy jsem antikoncepci brala po šestinedělí pouze měsíc.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

návrh hormonální léčby od Vašeho gynekologa je jediným známým postupem.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz