Užívání HA Calleto - zvětšení prsu a změna psychiky. Vyčkat nebo ukončit užívání HA?

Zodpovězené
23. srp 2024

Dobrý den,

krátce po začátku užívání HA v prvním měsíci se dceři, 17 let, zvětšilo jedno prso. Lékařka po telefonní konzultaci řekla, ať vydrží, že se to srovná. Dcera končí s užíváním druhého plata, ale zvětšení jednoho prsu je nadále hodně viditelné.

Je dobré ještě vyčkat, nebo ukončit užívání HA?

Srovná se to po vysazeni?

A ještě jeden dotaz. Může mít i takové, zatím krátké, užívání HA vliv na psychický stav?

Dceři se začaly v posledních 14 dnech projevovat stavy úzkosti a stupňuje se to.

Předem děkuji za rychlou odpověď.

Dobrý den,

jedná se (Calleto) o kvalitní HA, avšak nežádoucí účinky mohou být.
Změny ve velikosti prsou při užívání HA jsou možné, včetně asymetrie. Proměny nálad také mohou být způsobeny HA.
Obtíže by se měly upravit po vysazení HAK. Může však nějakou dobu trvat.

Je k úvaze - vzhledem k změně nálad diskutovat s Vaší lékařkou i jiné metody antikoncepce.

S pozdravem

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz