Těhotenství, Crohn a práce v mateřské škole. Jaký máte názor, doporučení, jak se rozhodnout?

Zodpovězené
26. črc 2024

Dobrý den,

minulý týden jsem zjistila, že jsem těhotná. Potvrdilo mi to několik testů a včera jsem si radši udělala další a čárka na testu byla silnější. Podle poslední menstruace (23.6.) jsem teprve asi ve 4+3 tt nebo něco takového. Mám Crohnovu nemoc - cca 2 roky v remisi a pracuji jako učitelka v mateřské škole.

Zatím jsou letní prázdniny, tak čerpám dovolenou, ale začínám mít obavy ze začátku školního roku. Manžel mi říká, že musím okamžitě na rizikové, že přece nepolezu mezi ty věčně nemocné děti. A mamka mi už dříve říkala, že jen, co zjistím, že jsem těhotná, ať jdu na neschopenku. Já váhám. Na jednu stranu chápu jejich obavy, a teď, když je to pro mě realita, se ty obavy přenesly i na mě. Na druhou stranu mám špatné svědomí kvůli kolegyním, které by to odnesly a musela bych těhotenství oznámit světu už takhle brzy.

Ráda bych znala Váš názor na kombinaci těhotenství, autoimunitní nemoci (byť aktuálně v klidovém stavu) a práci v mateřské škole.

Jsou tady nějaká větší rizika?

Co byste mi doporučil?

Předem děkuji za Váš čas a přeji hezký zbytek dne!

Dobrý den,

ohledně dalšího postupu v práci doporučuji řešit bez ohledu na Vaše kolegyně a řídit se pouze svým zdravotním stavem.

Ohledně kombinace vlivu těhotenství a Crohnovy nemoci musíte konzultovat se svým gastroenterologem. Jako gynekolog se nejsem schopen odborně vyjádřit.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz