Odstranění vejcovodu. Je to dobrá volba? Zvýší se tím šance na případné otěhotnění přes IVF?

Zodpovězené
18. kvě 2022

Dobrý den, pane doktore,

dnes jsem podstoupila vyšetření HSG a potvrdilo se, že mám neprůchodný levý vejcovod. Vlivem vrozené vývojové vady mám jen půlku dělohy, pravý vejcovod nemám vůbec. Pravý vaječník je přes dystopickou pravou ledvinu špatně vidět, levý mám. Doktor proto navrhl levý vejcovod laparoskopicky odstranit.

Minulý měsíc jsem podstoupila první pokus IVF. Špatně jsem reagovala na stimulaci. Byly jen 2 folikuly. Získali 1 zralé vajíčko, které se podařilo oplodnit, ale po 20 hodinách se bohužel přestalo vyvíjet.

Doktor mi vysvětlil, že špatný vejcovod může být důvodem nízké reakce na stimulaci a zároveň může dělat neplechu i s případným uhnízděním embrya po ET.

Je mi 38 let, mám 13letou dceru-počata přirozeně, AMH 1,2.

Minulý rok jsem podstoupila diagnostickou laparoskopii a hysteroskopii, kde mi levý vejcovod zprůchodnili, ale otěhotnět se mi ani s pomocí Clostilbegytu přesto nepodařilo.

Myslíte si, že odstranění špatného vejcovodu je dobrá volba a zvýší se tím i šance na případné otěhotnění, i když to je u mě možné jen s pomocí IVF?

Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

v situaci, tak jak ji popisujete, se v určitých případech odstranění vejcovodu navrhuje.
Rozhodnutí však činíte vždy vy.

Doporučuji situaci ještě jedenkrát prodiskutovat se svým lékařem, tak abyste se mohla zeptat na vše co potřebujete.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz