Odstranění dělohy. Co byste mi poradil?

Zodpovězené
10. zář 2024

Dobrý den, pane doktore,

mám cystu na jednom z vaječníků již asi 3 roky a rozhodly jsme se s mojí gynekoložkou pro jeho celkové laparoskopické odstranění kvůli nějakým nepravidelný papilaritám, ale přicházím s jiným dotazem...

Je mi 37 let a děti již neplánuji, mívám silnější MS, migrény a nevolnosti i výrazný PMS, nyní (již týden před MS) pociťuji tlaky kolem dělohy a lékařka mi včera na utz řekla, že mám zvětšenou delohu cca na 8 cm, ale nedovedla říci proč. Musím ale říct, že vnitřní utz mi byl velmi nepříjemný a stále ty tlaky a bolesti pociťuji.
Doporučila mi s odstraněním vaječníků tedy vzít i dělohu, ale mám velké obavy, co by mohlo následovat po takovém zásahu a zákroku do těla. Jsem plnější postavy s nadváhou při 170 cm 94 kg.

Dokázal byste mi poradit?

Předem děkuji.

Dobrý den,
Co se týče odstranění dělohy v vašem (mladém) věku, tak je potřeba vše důkladně promyslet. Jedná se o nevratné řešení.
Že v současné době děti neplánujete nutně neznamená, že názor v budoucnu nezměníte.
Dalším důvodem k úvaze je, že se vlivem odstranění dělohy může narušit stabilita pánevního dna (svalů a vazů), což může mít vliv například na polohu pochvy.
Doporučuji rozhodnutí ohledně dělohy neuspěchat.
S pozdravem.
Martin Kučera

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz