Norethisteron u dospívající dívky. Může jej ještě opakovaně užít?

Zodpovězené
26. čer 2024

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat ohledně Norethisteronu. Dcera má 15 let. Již vloni v říjnu dostala tyto tablety na zastavení dlouhého krvácení, pak se léčila tablety Duphaston. Letos 1.6. odjížděla se školou na zájezd do Chorvatska a jelikož 2 dny před odjezdem dostala menzes, tak paní doktorka z pohotovosti nám poslala recept na Norethisteron, který užívala 2x denně od 31.5. do 6.6. Po vysazení se dostavilo krvácení střední intenzity, které trvalo cca 6 dní. Dcera má jet nyní 30.6. na tábor na 7 dní a nevíme, kdy přesně ji menzes přijde.

Mohla by ještě výjimečně užít Norethisteron na případné zastavení menstruace?

Sprchy na táboře jsou opravdu omezené a pohybu dost a dcera má menzes docela první dny silnou. Naše dětská gynekoložka nám to nedoporučuje kvůli nežádoucímu účinku adenomu jater, který údajně Norethisteron má 🤔. Jsem nyní na vážkách, zda ještě Norethisteron na těch pár dní dceři dát nebo raději ne.

Jaký je Váš názor? Může to dceři ublížit, kdyby ho ještě teď užívala na táboře, kdyby dostala menzes?

Děkuji za odpověď.🙂

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že píšete, že Vám dětská gynekoložka léčbu nedoporučuje, nemohu Vám po internetu poradit nic jiného.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz