Jakou mají funkci vaječníky po přechodu?

Zodpovězené
3. kvě 2022

Vážený pane doktore,

chtěla bych se Váš zeptat, jakou funkci mají vaječníky v těle, když je žena po přechodu (např. poslední menstruace byla v 50, letos jí je 60).

Produkují vaječníky alespoň nějaké minimální množství hormonů, nebo časem neprodukují vůbec nic a tělo se o ně musí pouze starat tím, že je vyživuje?

Dále bych se chtěla zeptat, jestli je v gynekologické praxi běžný postup, když má žena cystu na vaječníku 8x8, kterou je potřeba odstranit, aby se v rovnou odebral i druhý vaječník a celá děloha s odůvodněním, že už to ve svém věku nepotřebuje, jelikož je po přechodu. (Odběr na turmomarker byl negativní (v normě), stěr na rakovinu děložního čípku negativní.

Intuitivně se mi zdá odstranění jenom cysty a jednoho vaječníku méně invazivní než odebrání obou vaječníku a dělohy.

Děkuji za Vaši odpověď a přeji příjemný den.

Dobrý den,

po období menopauzy produkují vaječníky nadále hormon testosteron a jeho varianty, které mají důležité anabolické účinky (npř. pozit. působení na svaly a kosti).

Ohledně konkrétního léčebného postupu, prosím, konzultujte lékaře, který výkon indikuje. Nelze po internetu řešit individuální léčebné postupy.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz