Cysta, předpověď menopauzy. Je zpoždění ms vlivem cyst? Lze určit, za jak dlouho přijde menopauza?

Zodpovězené
8. lis 2021

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat. Žena 51 let. Jde určit, za jak dlouho přijde menopauza?

Poslední menstruace 9.9. 2021, do té doby většinou co 38 dní, ale občas i dříve (za 21 dnů). Nyní na pravém vaječníku funkční cysta 10x9 cm a na levém vaječníku cysta 32x27x35 mm.
Ve zprávě je uvedeno: V oblasti levých adnex unilokulární léze velikosti 32x27x35 mm, obsah hypoechogenní, povrch hladký, výstelka pravidelná, CS1, přítomna zbytková ovariální tkáň.

Je zpoždění menstruace vlivem cyst?

Kdyby se udělaly testy z krve, neovlivní velikost hodnot FSH a LH hormonů, že jsou tam cysty?

Lze udělat i testy z moči?

Prosím, jak se dělají testy z krve k předpovědi, kdy přijde menopauza? Stačí odebrat krev jednou, nebo se musí odebírat vícekrát (např. za týden)?

Jak dlouho trvá vyhodnocení (za jak dlouho se dozvím výsledek)?

Paní doktorka v indikační ambulanci navrhla odstranění celé pravé strany. Levý vaječník nechat, říkala, že je zdravý, fyziologický.

Nevadí tam ta cysta? Bude se to muset potom řešit?

Omlouvám se za dlouhý text, předem děkuji za odpověď.

Veronika

Dobrý den,

nástup menopauzy je zcela individuální, žádné vyšetření ho neumí předpovědět.
Tvorba funkčních cyst je v tomto období věku ženy běžným jevem, cysty se většinou vstřebají do 2-3 měsíců. Výskyt cysty na vaječníku může mít vliv na posun menstruace.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz