Kvasinky a dlouhodobě vynechávající menstruace. Jsou nutné léky a vyvolávací injekce?

Zodpovězené
27. lis 2019

Dobrý den,

mám už dlouho problém s opakovaně chybějící menstruací, většinou 3 až 4,5 měsíce (náznak pcos, padání vlasů, chloupky ) a mám dlouho výtok. Z výtěru vyšla nějaká candida a ještě něco.

Je obvyklá takováhle léčba?
Conisor 100mg 4 tbl jen 1 den. Dále polygynax 12 čípků. Ten conisor vzít v půlce braní těch čípků.

Nejde to vyléčit bez těch všech léků? Mám hrůzu z nežádoucích účinků.

Stačilo by po léčbě čípky jen polykací probiotika plus vaginální?
A dělají se kontrolní stěry po léčbě?
Je nutné docházet na vyvolávací injekce nebo nechat menstruaci na přírodě, i kdyby byla třeba jen 2 krát za rok?

Hormony užívat nemohu - trombofilní riziko.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Máte několik otázek:

1) PCOS - volba bude vždy na Vás, ale nepíšete, jestli zkoušíte dlouhodobě 4g inositolu denně (to můžete a je to přírodní) - to by Vás mohlo "rozmenstruovat a rozovulovat" docela dobře (produkt FERTIPRONA).
2) Výtok je složitá věc a jeho původci pestří. Pokud se Vám do ATB/ATM nechce a nemáte jiné (nepříjemné) příznaky, určitě můžete kurýrovat vaginálními laktobacily, a to jak vkládacími (GYNIMUNINTIM), tak polykacími (GYNIMUN DUAL).

Mějte krásný zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň