Vyšší riziko IUGR. Co znamená vyšší riziko?

Zodpovězené
26. dub 2023

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Od 1. screeningu beru Godasal ohledně placenty. Na 2. screeningu je prý vše v pořádku, je o malinko menší, ale nic dramatického. Ve výsledku je ve zprávě napsáno, že je minimální riziko VV, ale mám napsáno vyšší riziko IUGR, což mě celkem polekalo, když jsem zjistila, co to znamená. Beru stále Godasal a navíc od 21. tt Utrogestan.

Co znamená prosím vyšší riziko?

Je potřeba mít časté kontroly?

Mohu něco proto udělat, aby se riziko nestalo realitou?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

z toho co píšete, není úplně zjevné na základě čeho bylo vysloveno vyšší riziko IUGR. Může to být čistě na základě toho, že Vám v prvním screeningu asi vyšlo vyšší riziko preeklampsie a užíváte proto preventivně Godasal. Nebo to bylo na jiném podkladě, ale to nevím.

Zda jsou potřeba častější kontroly růstu, musí posoudit lékař, který Vás kontroloval, to posoudit s omezenými informacemi nedokáži. Z Vaší strany obvykle růst ovlivnit nelze, maximálně lze doporučit dostatečný pitný život, nestresovat se a zdravý životní styl.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz