Velamentózní úpon pupečníku ve fundu. Je nějaké riziko pro plod, nebo při porodu? Mohu rodit přirozeně?

Zodpovězené
15. zář 2022

Dobrý den,

dnes jsem byla na 1. screeningu ve 13+3tt a doktor zjistil, že mám velamentózní úpon pupečníku.

Chtěla bych se zeptat, zda je nějaké riziko pro plod a nebo při porodu, a zda mohu rodit přirozeně nebo budu muset císařem.

Děkuji moc.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Velamentózní úpon pupečníku znamená, že se pupečník neupíná přímo do placenty, ale kousek mimo ní do plodových obalů. Cévy vedoucí z pupečníku do placenty musí kousek běžet pod plodovými obaly, mezi nimi a stěnou děložní. Je to stav poměrně vzácný (<1% těhotenství).

Těhotenství se obvykle v průběhu více sleduje na ultrazvuku, protože určitá rizika těhotenských komplikací z toho vyplývají. Je důležité zkontrolovat, zda výše zmíněné cévy běžící pod plodovými obaly nejdou přes vnitřní branku či v její blízkosti (vasa praevia), protože v tomto případě je nutný porod císařským řezem. Konečně během porodu se plod kontinuálně monitoruje pomocí CTG a porod je možný obvykle normálně, ale záleží na vícero faktorech, a to bude zřejmé až koncem těhotenství. Vězte ale, že komplikace plynoucí z tohoto stavu jsou poměrně vzácné.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz