Ultrazvuk na začátku těhotenství. Je možnost jít ještě někam jinak jako samoplátce?

Zodpovězené
13. dub 2022

Dobrý den,

až pozdě jsem objevila Vaši poradnu, do které se hodí můj dotaz. Bohužel se mi povedlo se zeptat i v jiné, tak snad to nebude vadit.
Na začátku těhotenství jsem byla na ultrazvuku (přesně 3 týdny od oplodnění) a lékařka nic neviděla. Po 11 dnech jsem byla znovu a paní doktorka našla jen dutinku o velikosti 9 mm (tou dobou bych dle MS měla být 6+5). Jsem poměrně vyděšená, že je to moc maličké a těhotenství nevyjde. Přijít znovu mám až za 14 dní. Pro mě nekonečných 14 dní.

Chtěla jsem se proto zeptat, jestli je možnost jít někam na ultrazvuk třeba jako samoplátce.

A myslíte, že je ještě šance, že plod bude v pořádku?

Paní doktorka mi dělala jen venkovní ultrazvuk. Není možné, že třeba vnitřním by viděla více?

Ten mi dělala v předchozím těhotenství na začátku.

Moc Vám děkuji za odpověď a Váš čas.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Takto v počátku může být variabilita ve vývoji velmi široká a bývá nutné provést vícero ultrazvukových kontrol k tomu, aby bylo zřejmě, že vše běží, jak má. Někdy ultrazvukový nález nemusí úplně odpovídat předpokladu podle menstruace jednoduše proto, že ovulace a otěhotnění bylo později. Na ultrazvuk jako samoplátce se určitě můžete objednat, de facto většina gynekologických ordinací a klinik toto nabízí. Ale vězte, že pokud nemáte obtíže, nekrvácíte, apod., tak kontrola má smysl až 1-2 týdny od poslední kontroly, aby se dalo lépe posoudit, zda růst je adekvátní.

Vnitřní ultrazvuk je určitě v počátku gravidity vhodnější než přes břicho, má vyšší rozlišení a je především takto v počátku přesnější.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz