Placenta praevia marginalis. Prosím, jak byste ve Vašem případě postupoval?

Zodpovězené
Včera v 07:47

Dobrý den, pane doktore,

ráda bych se zeptala na Váš názor ohledně průběhu těhotenství a plánovaného CS. Po celou dobu těhotenství mám ve zprávách z vyšetření ohledně placenty tuto informaci - placenta praevia marginalis, placenta na zadní stěně.
Nyní 35+3, TP 3.11.2024, těhotenství probíhá bez komplikací. Po celou dobu vedu aktivní život, cvičila jsem, cestovala, pracovala, neměla jsem ani žádná omezení, ani jsem nebyla vedena v RP. Celé těhotenství jsem bez krvácení, špinění, bez cukrovky, vysokého tlaku, prostě bez jakýchkoli problémů. Čípek také v pořádku a normě. Přibírám normálně (nyní již 10 kg nahoře) a dítě také roste (min. týden mělo okolo 2 200 g, holčička), přesto mi minulý týden Dr. řekla, že to vidí na císařský řez, a to již v 36. - 37. tt. s týdenní hospitalizací před zákrokem.

Můj dotaz zní: Je to takto v pořádku?

Je třeba jak hospitalizace, tak takto brzký porod?

Je nějaká šance, že by se placenta ještě "vytáhla", kdybychom počkali co nejblíže původnímu termínu porodu (tj. 3.11.), čili aspoň do nějakého 38. - 39. tt.?

Nicméně nikde ve zprávě nemám, kolik mm/cm se mi od okraje branky nachází, jaké je stádium zralosti placenty atd.

Kdo mi toto změří, příp. kde si toto mohu nechat zjistit?

Termín CS mi byl prozatím odložen z 7.10. na datum okolo 14. - 15.10. 2024.

Mohu takto brzký termín porodu případně odmítnout, resp. chtít aspoň o další týden/dva odložit?

Co si o takové situaci a těhotenství bez příznaků problémů myslíte a jak byste s takovou pacientkou postupoval Vy?

Děkuji

Dobrý den,

rozhodnutí o způsobu ukončení porodu a jeho načasování se rozhoduje na základě celé řady faktorů. Určitě fakt, že je placenta blízko vnitřní branky je jedním z nich. Placenta se postupně s těhotenstvím "vytahuje" směrem nahoru od vnitřní branky, ale to se děje po celé těhotenství a měsíc před porodem již obvykle ne.
Základním faktem při rozhodování zda volit či nevolit císařský řez bývá vzdálenost dolního čipu placenty od vnitřní branky a vzdálenost od vnitřní branky větší než cca 15-20 mm bývá považována na bezpečnou pro spontánní porod, ale v rozhodování je důležitých více faktorů, které takto na dálku neposoudíme. Je tedy potřeba vše probrat s Vaším porodníkem.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz