Parvovirus B19. Jaký na to máte názor?

Zodpovězené
25. črc 2024

Dobrý den,

v polovině června jsem byla týden v úzkém kontaktu se synovci, u kterých byla následně po výsevu vyrážky potvrzena pátá nemoc. Já jen bolest hlavy jeden den a rýma dva dny. Byly mi odebrány protilátky a IGg pozitivní, IGm negativní. UTZ plodu v pořádku v rámci druhého screeningu i kontrolní dva týdny poté. Následně další odběry a stejné výsledky protilátek. Jeden lékař mi doporučuje odběr plodové vody pro potvrzení nákazy plodu. Ošetřující gyn. mě chce zas předat do poradny pro rizikové těhotné ke sledování.

Nyní jsem 24. tt. Podstupovat amniocentézu v této fázi těhotenství s IGm neg. protilátkami se mi jeví jako zbytečný invazivní zákrok s riziky. Zároveň si nedovedu představit podstupovat každý týden cestu do rizikové poradny, časté ultrazvuky a odběry, třeba zbytečně?

Nevím, jaký postup volit.

Prosím o názor a předem děkuji.

Dobrý den,

jestli jste měla 2x odběry IgG pozitivní a IgM negativní, ukazuje to na to, že jste se s Parvovirózou již kdysi setkala a máte ochranné anamnestické protilátky a ona bolest hlavy a rýma s parvovirózou nesouvisela. Na druhou stranu IgM mohou být i falešně negativní, raději bych tedy doporučil miminko sledovat.
Amniocentéza není metodou první volby, pokud je ultrazvuk v pořádku. Doporučuje se provádět častější ultrazvukové kontroly 8-12 týdnů od setkání s nákazou, a to v intervalu obvykle 1-2 týdnů, při kterých se plod ultrazvukově zkontroluje na známky otoku a především se zkontrolují průtoky ve střední mozkové tepně.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz