Málo místa v plodovém vejci. Co to může znamenat?

Zodpovězené
2. říj 2024

Dobrý den,

nyní bych měla být 8+3tt dle MS, dle UZV jsem 7+3tt. Srdíčko tluče hezky, embryo roste a nestagnuje, ale má málo místa v plodovém vejci. Přikládám fotografii z dnešního UZV.

Mohu se zeptat, zda jste se s tím někdy setkal?

Co to může znamenat? VVV ledvin nebo jiná vada?

Děkuji za odpověď.

Petra

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Ledviny v této fázi ještě nejsou vyvinuté ani funkční, s těmi to tedy určitě nesouvisí. Pokud jsou ledviny nefunkční, projeví se to nejdříve v druhém trimestru okolo 16. týdne, kdy začínají být podstatné pro tvorbu plodové vody.

V této fázi je to obvykle dáno čistě řezem zobrazení na fotografii. Dutina děložní nebývá tvaru koule, ale je různě předozadně zploštělá a také plodové vejce nemusí být uprostřed, ale více v děložní hraně, při děložním rohu, apod. Tedy pokud byste sondou zvolila jiný řez nebo se podívala kousek vedle, tak tam bude volná kapsa amniální tekutiny.

Nevím, zda Vám k tomu něco říkal Váš lékař nebo píšete pouze proto, že Vám to takto přišlo z fotografie. Podstatné je, že miminko roste a daří se mu.

Vyčkejte tedy do další kontroly.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz