Listerióza, toxoplazmóza. Je riziko nákazy listeriózou nebo toxoplazmózou vysoké?

Zodpovězené
Včera v 19:57

Dobrý den,

jsem těhotná a bohužel jsem snědla neumyté hrozno z trhu, okolo kterého létaly i mouchy. Že nebylo umyté, jsem se dozvěděla po konzumaci jedné bobule.

Je riziko nákazy listeriózou nebo toxoplazmózou vysoké?

A ještě bych se rada zeptala: Beru 3 týdny Azitromycin (zjištěny protilátky na listeriózu z krve). Chtěla bych jít kvůli listerióze i toxoplazmóze i na odběr plodové vody.

Budou výsledky z plodové vody k něčemu, když mi obvodní lékař nasadil pro jistotu antibiotika?

Nebo antibiotika mohou tyto výsledky nějak zkreslit?

Po případě po jaké době po vysazení antibiotik jít na odběr plodové vody, abych měla jistotu, ze dítě nemá listeriózu nebo toxoplazmózu?

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Riziko nákazy po konzumaci jedné bobule neumytého hrozna je velmi nízké. Váš dotaz je poměrně specifický a doporučil bych Vám situaci konzultovat s infektologem ( https://bulovka.cz/kliniky-a-oddeleni/klinika-i... ). Neuvádíte bližší informace, jaká skupina protilátek Vám vyšla, kromě toho u akutní infekce listeriozou je jejich využití dosti omezené. Plodová voda se provádí až v případě průkazu akutních infekce u těhotné. Obraťte se tedy na výše uvedený kontakt ke konzultaci. Pokud by infektolog potvrdil akutní infekci či podezření, doporučí Vám adekvátní postup včetně toho, zda je na místě odběr plodové vody.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz