IgM pozitivní. Co to znamená?

Zodpovězené
Včera v 08:17

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat. Co znamená, že jsem při prvním screeningu měla pozitivní protilátky?

Jsem Rh pozitivní, po odběru na transfuzní stanici byla zjištěna mírně zvýšená protilátka IgM. Nyní jsem ve 27. tt, jdu na další krevní test do transfuzní stanice, ale nikdo mi neřekl, co ta pozitivita znamená, zda je to nějak nebezpečné, nebo zda něco hrozí miminku.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

z toho, co píšete, nedokáži odpovědět. Protilátky zjišťované při prvních odběrech jsou nespecifické, tj. není z toho patrné, o jakou protilátku proti jakému systému se jedná. Dělá se poté další odběr, kde se zjistí, o jaký konkrétní systém krevních skupin (je jich celá řada) se jedná. Některé protilátky klinicky význam nemají, jiné ano. Jste Rh pozitivní, tedy o nejčastější anti-D protilátky se u Vás nejedná, ale je jich opravdu celá řada. Také to jsou protilátky třídy IgG a ne IgM, IgM protilátky přes placentu nepřestupují.

Požádejte tedy Vašeho ošetřujícího lékaře, aby Vám situaci blíže vysvětlil.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz