Hraniční polyhydramnion v těhotenství. Co to znamená?

Zodpovězené
1. čer 2022

Dobrý den,

jsem těhotná 31+2 a dnes my bylo řečeno, že mám hraniční polyhydramnion 90 mm. Miminko je prý v pořádku.

Co tato hodnota znamená?

Mám se bát vývojové vady?

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Termín polyhydramnion označuje zvýšené množství plodové vody. Za normálních okolností je dynamická rovnováha mezi tvorbou a vstřebáváním plodové vody. Na jedné straně je plodová vody tvořena tím, jak plod močí a tvorbou tekutiny v plicích plodu, na druhé straně plod plodovou vodu polyká a vstřebává se plodovými obaly. Tato rovnováha je poměrně citlivá.

Hodnota 90mm, kterou uvádíte, se nejspíše vtahuje k tzv. DAP (deepest amniotic pool), což je nejhlubší kapsa plodové vody, jakou lze v děloze naměřit. Běžné hodnoty jsou do cca 8 cm, proto máte psáno hraniční polyhydramnion.

Ve většině případů mírné zvýšení množství plodové vody nemá zjistitelnou příčinu a vše je v pořádku (obzvláště u mírných případů a pokud je vše ostatní v pořádku, což je Váš případ).

Důležité je, jak se množství mění v čase. Známých příčin, u kterých může být zvýšené množství plodové vody, je celá řada, ale jsou relativně vzácné. Patří mezi ně těhotenský diabetes mellitus (cukrovka), vícečetná těhotenství, fetální anemie (málo červených krvinek), některé virové infekce a vzácné genetické vady.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz