Hematom. Jaký je prosím Váš pohled na můj současný stav?

Zodpovězené
19. srp 2024

Hezký den, pane doktore,

chtěla bych se Vás zeptat na názor na můj současný stav, protože v nemocnici, kde jsem byla dvakrát hospitalizována se se mnou nikdo moc nebavil a na konkrétní otázky jsem dostávala vyhýbavé odpovědi.

Na prvním screeningu 24.4. byla diagnostikována placenta previa.
10.5. došlo k prvnímu lehkému zašpinění, na pohotovosti bez viditelného hematomu, placenta 20 mm od jizvy po CS.
11.6. se krvácení opakovalo, a to jsem již byla odeslána na pozorování do nemocnice - zjištěn hematom 40x20 mm, placenta 50 mm od vnitřní branky, nasazen Dicyone po 6 hodinách - od té doby žádné krvácení ani špinění, za 48 hodin jsem byla propuštěna domů.

Na druhém screeningu 17.6. již hematom 20x20 mm, placenta vpředu vysoko.
Pak bylo několik dní klid, užívala jsem Ascorutin 2-2-2, na konci června 3 dny silnější špinění tmavou krví a sraženiny. Doufala jsem, že hematom odchází, ale od 5.7. začalo spíše krvácení červenou krví, byť tmavší.

Od 7.7. do 9.7. opět hospitalizace, nasazena stejná léčba, Dycione a klid.
PO 48 hodinách mě opět propustili s tím, že jeden lékař mi řekl, že hematom (tentokrát už 5,5x2,5 cm přesahující vnitřní branku) ohrožuje na životě miminko i mě a druhý, že mám mít klidový režim, ale ležet vyloženě nemusím. Na otázky zda je ohroženo těhotenství mi tento lékař neodpověděl. Odpovědi byly typu - uvidíme atp.

Momentálně nekrvácím, nešpiním, ale je mi jasné, že minimálně špinění se opět objeví, jak se bude hematom zmenšovat a vyprazdňovat zvláště, když je u vnitřní branky.

Prosím o Váš pohled na situaci. Miminu se daří skvěle, pohyby cítím každý den velmi často, růst je také v pořádku.
V prosinci jsme kvůli mnohačetným vývojovým vadám přišli o chlapečka v 17. tt, takže je tohle těhotenství vymodlené.

Moc děkuji.

Z.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Hematomy a krvácení v počátku těhotenství a prvním trimestru jsou velmi časté. V naprosté většině případů se ale časem stav uklidní a těhotenství pokračuje zdárně dál. Jediné, jak umí medicína pomoci je dát léky, které podporují zástavu krvácení a vstřebávání hematomů (Dicynone, Ascorutin) a ev. klidový režim. Platí nicméně, že je to především na přírodě a "co se má stát se stane". Vždy je důležité, že na ultrazvuku je plod v pořádku a roste.

Držím palce!

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz