Biochemický screening - 1. trimestr. Můžete mi výsledky, prosím, nějak vysvětlit?

Zodpovězené
31. kvě 2021

Dobrý den,

v 1. trimestru jsem byla na screeningu a vyšla mi hodnota: volný beta-hCG 145,00 IU/I Roche Ekvivalentní k 4,870 Mom.

Bylo mi řečeno, že tato hodnota je zvýšená, ale nevím, co to znamená pro mě a pro dítě a co se s tím dá dělat.
Nnyní jsem ve 2. trimestru a screening mě teprve čeká cca za 14 dní.

Můžete mi to, prosím, nějak vysvětlit?

Děkuji

Janderová

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Ano, hodnota fbhCG 4,87 MoM je sice zvýšená, ale bohužel takto samostatně se o tom více říci nedá. Podstatné nicméně je, jak Vám dopadl prvotrimestrální screening jako celek, tj. kalkulace rizik chromozomálních vad na základě věku, ultrazvukových markerů a hodnot krve. V tomto celkovém výsledku je hodnota fbhCG započítána. Samostatně má poměrně omezený význam, je ovlivněna mnoha a mnoha faktory. Určitě, jestli z toho nemáte dobrý pocit, proberte to znovu s Vaším lékařem až půjdete na kontrolu.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz