Mo-Bi holčičky. Poradíte mi, prosím, co vše nezbytné je třeba pořídit?

Zodpovězené
22. pro 2021

Krásný den,

sem ve 25. týdnu těhotenství a čekám jednovaječné holčičky, ráda bych už řešila výbavu a taky, jak se z toho všeho nezbláznit, jelikož mám doma ještě dceru 5 let a syna 2 roky 🙈.

Určitě by mě zajímalo vše důležité a nezbytné, co do začátku pořídit (kočárek už máme ), zda-li bude stačit jedna postýlka a jakou nejlepší techniku kojení zvolit. Dceru jsem kojila 2,5 roku, syn měl bohužel silnou žloutenku, a tak kojení nevyšlo. Teď bych ráda udělala maximum, klidně už před porodem 🙏🏼. Měla bych pravděpodobně rodit CS, čehož se také bojím, jelikož jsem si tím ještě neprošla 🙈.

Děkuji za všechny odpovědi a krásný den. 🙂

Dobrý den,

velmi Vám gratuluji k dvojčátkům! Ve 25. týdnu je ideální čas začít vše řešit a mít pak pocit, že jste připravená a klidnější.

Nejdříve ke společnému spaní:

Je třeba mít na mysli, že dvojčata jsou individuality, jen narozené ve stejný den, a pak i spánkovou potřebu mohou mít odlišnou. Bezproblémové spaní dvou miminek v jedné postýlce je možné prvních pár měsíců. Děti můžeme mít ze začátku na šířku postýlky, nebo proti sobě (první měsíce se tam společně vejdou). Můžeme jim postýlku vybavit i hnízdečky a každý má tak svůj vlastní prostor. Pokud se dříve děti vzájemně neruší otáčením, pláčem a mají stejný spánkový režim, bývají společně v postýlce cca 3 - 4 měsíce, výjimečně i do roku. V opačném případě je nutné mít dvě postýlky od počátku.

Umístění dvou postýlek:

Postýlky se umístňují podle uspořádání místnosti. Dbejte vždy na praktický přístup k dětem, aby se Vám dobře přes den i v noci obsluhovaly.

Jednou z možností je mít postýlky „za sebou“ u zdi, máte nejlepší přístup k dětem. Pokud máte dost prostoru, dejte postýlky vedle sebe, ale abyste měli přístup z obou stran. Pak i děti se cítí dobře, jelikož spí vedle sebe, předávají si hračky, najdete je spící a držící se za ručičku. Dobře je pak lze snímat i chůvičkou s kamerou umístěnou naproti.

Jednou z možností je i dát postýlky na různé strany, zejména když mají děti každé jiný spánkový režim a doprostřed komodu, stůl, kde děti přebalujete, převlékáte a máte vše po ruce.

Není i výjimkou, že jsou děti opravdu různé, mají zcela jiný spánkový režim, mají lehké spaní a stále jeden druhého budí, popř. je jeden nemocný a potřebuje zvýšenou péči. Pak je nutné je pro klid ve spánku mít každé v jiné místnosti.

Pokud chcete mít dvojčátka spolu delší dobu a zvládají společné spaní, dá se to vyřešit tak, že se spojí dvě jednotlivé postýlky do jedné velké sundáním bočnice a připojením k sobě. Vznikne tak jeden velký prostor, kde se děti společně tulí a spinkají. Tak mohou být děti i ve velkém společném hnízdečku. Většího prostoru pro společné spaní dvojčat můžete docílit také použitím polohovací ohrádky. Rošt dáte na nejvyšší polohu, použijete dobrou matraci a hnízdečka a máte pro děti větší společný prostor než v jedné postýlce. Díky větším hnízdečkům se delší dobu nebudou rušit ani nočním otáčením.
To, jak bude dvojčátkům spaní vyhovovat se však vždy dozvíte až po prvních týdnech a měsících. Není výjimkou, že dvojčátka spí společně, jeden na druhém, vzájemně propletené a spokojené. Jiné dvojčátka opravdu potřebují klid na spaní a probudí se při každém pohybu.

Další kapitolou jsou postýlky vedle postele maminky. Při plném kojení dvojčat je dobré mít děti opravdu blízko sebe. Jednak je řešením spaní společně s maminkou, kdy se používají často hnízdečka a maminka má každé miminko z jedné strany. Nebo se dají přisunout postýlky bez bočnice k boku postele a děti máte po ruce, jen jsou ve své postýlce.

Zásadní otázkou jsou tady monitory dechu:

Deskové monitory dechu musíte používat jen při oddělených postýlkách. Nelze mít 2 deskové monitory, popř. jeden se dvěmi snímajícími deskami v jedné postýlce pro dvě děti. V případě společného spaní lze použít jen monitory dechu na plenku Snuza Hero.

Snuza Hero

Monitor Dechu Snuza Hero je zdravotně certifikovaný. Přichycuje se na plenu dítěte a monitoruje pohyb bříška a odhalí i nejmenší nádechy.
Monitor se nedoporučuje používat při společném spaní v posteli, v kočárcích nebo autosedačkách, protože může zaznamenat pohyb vnějšího okolí.

Kojení dvojčat:

Tady vás velice ráda odkážu na FB skupinu "Kojení dvojčat a vícerčat", kterou založila p. Coubalová, která má sama dvojčátka a staršího syna. Dělala nám kurzy kojení dvojčat a je úžasná. Právě tam najdete spoustu odpovědí na své otázky a také možnost se kdykoliv zeptat a poradit se.
Každopádně počítejte s tím, že kojení po CS je pozvolnější, zejména po plánovaném CS. Navíc dvojčata - navíc MO-BI - se narodí trošku dříve a jak jsou maličká, je i to kojení komplikovanější v tom, že vypijí opravdu malinko - mají žaludek jak třešničku. Děti bývají ze začátku krmeny sondou, skvělé je, pokud mají Vaše MM. Na oddělení neonatologie jsou zaškolené laktační sestry právě pro nedonošená miminka, která Vám vše vysvětlí a ukáží. Chce to opravdu hodně trpělivosti a plné kojení se pak může dostavit, není to žádnou výjimkou. Kojení pak je v tandemu. Je to zejména pro Vás úspora času. Ideální je kojící polštář My Brest Friend nebo Elefant. Ale jsou děti, které potřebují být i kojené každé zvlášť. To uvidíte až na dětech. Pak je to právě časově náročnější.

Kojící polštář pro dvojčata My Brest Friend Twins Plus

Kojící polštář pro dvojčata My Brest Friend Twins Plus je ergonomický a je vhodný pro maminky po císařském řezu, protože netlačí na jizvu.

Multifunkční polštář pro dvojčata Elefant

Multifunkční polštář pro dvojčata Elefant je možné použít na kojení, na krmení z lahviček a na podporu při sezení dětiček.

A co nutně pořídit?

Základem je vyřešit spinkání a kočárek. To už máte nebo víte, jak na to. Praktické jsou lehátka pro děti, ty určitě znáte, děti se v nich zklidní, máte je na očích, dobře se přenáší kamkoliv. Oblečení po dětech máte jistě v zásobě dost. Pro nedonošená miminka máme oblečení od vel. 32, ale počkejte, až se holčičky narodí, jakou velikost budete potřebovat. 2kg miminko je vel. 44.

Vzhledem k tomu, že máte doma ještě dvě malé děti, určitě se neostýchejte říct si v širší rodině o pomoc. Ať už s péčí o děti, domácnost, nebo jen chviličku pro sebe. Péče o dvojčata je nekonečný kolotoč, ale krásný. A s Vašimi dalšími dětmi budou skvělá parta.

Kdybyste něco potřebovala vyjasnit, probrat, fotky na uspořádání spinkání, kontakty na mě najdete níže.

Přeji co nejpohodovější těhotenství s dvojčátky a prožijte krásný vánoční čas.

Helena Valo, DiS.
zakladatelka obchodu Dvojcatka.cz a poradkyně pro rodiny dvojčat a vícerčat
tel: 732 821 642
www.dvojcatka.cz
fb: dvojcatka.cz