Způsobím dítěti trauma, když ho odstavím ze dne na den?

Zodpovězené
2. zář 2024

Dobrý den,

děkuji za odpověď na mou otázku viz https://www.modrykonik.cz/ask-an-expert/odborna....

Chtěla jsem omezit noční kojení, dcerka je kojena na požádání. Začala jsem ji odstavovat ve dne. 2 dny jsem ji nasměrovala na jiné věci, odešly jsme z domu na výlet, aby zapomněla na prs.

Dcera si to kojení vybírá v noci. Nonstop je na mně zavěšená, drží prs v ústech a nemůžu se ani pohnout. Takhle to určitě nepůjde. Já to nezvládám a už mi to vadí.

Mohu jí způsobit trauma, když ji odstavím ze dne na den?

Děkuji

Dobrý den, kojení starších dětí je o dohodě. Děti neoblbnete tím, že kojení nahradíte výletem. Kojení je láska, jistota, pohoda, vztah a porozumění. Je to pro dítě skoro celý svět, který postupně nahrazuje jinými věcmi. Vaše dcera ho evidentně doposud potřebuje a náhrada zdaleka neposkytuje to, co kojení.
Není nic špatného na tom, že nechcete kojit v noci a že chcete časté kojení řešit, je to zcela pochopitelné a v pořádku, ale velmi, velmi doporučuji dceři nelhat. Řekněte, jak to je, že kojit nechcete (máte na to právo). Nenahrazujte kojení, ale zkuste ho o chvíli odložit, kojit zkrátka až vy obě budete chít a moci. Kojení až po dohodě a odsouhlasení obou stran. Kojení může dostat pravidla - např kojíme jen doma.
Pokud uvažujete o odstavení ze dne na den, musíte být především vy sama rozhodnutá a přesvědčená, že to tak chcete. Nehorší, co můžete udělat je odstavit a po 2 dnech nevydržet a opět začít. Uděláte tím v hlavně děťátka naprostý chaos. Zda způsobíte trauma neumím odpovědět, příjemné to nebude, ale zátěžových situací zažije Váš drobeček v životě ještě hodně a bude se s nimi muset vyrovnat, tak to prostě je, to je život.
Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová