Ukončení kojení, zástava laktace. Čím a jak začít?

Zodpovězené
11. únor 2020

Dobrý den,

prosím o radu, jak pomalu a nenásilně ukončit kojení. Teď má dcera rok a půl a je kojena na požádání ve dne i v noci. Nicméně je to stále hodněkrát. Jídlo jí normálně, pije též hezky, prospívá. Ráda bych úplně ukončila před létem než bude mít 2 roky. Mám na to tedy cca 3 měsíce. Kojím ve dne, kojím v noci, kojím při uspávání. S dcerou zatím nepomůže o tom mluvit, zdá se mi, že to ještě úplně nechápe (moje vysvětlování).

Prosím o radu, čím a jak začít. Doporučíte i bylinky?

Bojím se zatvrdlin, s nimiž jsem bojovala v začátcích, laktaci mám i teď stále silnou (stačí zmáčknutí).

Děkuji za pochopení a za radu. Krásný den.

Dobrý den,

pokud jste se rozhodla ukončit kojení a máte na to dost času, zkuste jej nejdříve jen omezovat. Nastavit si určitá pravidla a naučit dítě, že kojení musí schválit obě strany - dítě si o kojení řekne a Vy odsouhlasíte. Pokud nechcete, navrhnete například odložení o pár chvil. Můžete nastavit pravidla ve smyslu - kojíme jen doma apod. Jakmile dítě zvládne toto omezení přes den, můžete zkusti také v noci, to však bývá nejtěžší, protože kojení v noci je spojené s pocitem bezpečí, schopností usnout atd. Bylinky a čaje - šalvěj a máta zmírňují laktaci, ale nečekejte zázraky, v tomto věku není kojení o toku mléka, dítě si umí vytáhnout, co potřebuje a i laktace je natolik rozjetá, že bylinky ji výrazně neomezí. Dejte však pozor na riziko zánětu, kdyby se při omezení kojení prsa nalévala, tvrdla, byla horká, postupujte jako v počátcích kojení - nahřát, odsát do úlevy (ne více) a zchladit.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová