Třítýdenní synek má reflux. Má pro něj kojení význam?

Zodpovězené
5. srp 2022

Dobrý den,

mám třítýdenního synka a kojení se nám rozjelo v pořádku i přesto, že měl žloutenku a byl dost spavý. Na začátku jsme překonali oba Covid-19, který jsme si donesli z porodnice.

Synek na začátku pěkně přibral a po dvou týdnech u pediatričky jsme zjistili, že nepřibírá. Dělali jsme test s váhou. Odvážili jsme, pak jsem nakojila 20 minut, pak jsme odvážili. Vypil jen 30 ml a měl vypít 60 ml.

Pediatrička doporučila UM, ale mám dost mléka. Synek často blinká a pravděpodobně mi mléko nejede tak rychle, resp. ho neumí vytáhnout. Je to kolotoč - nakojím, někdy odbrkne, někdy odgrcne. Potom je zase hladový a hledá prs. Potom usne a za 10 minut se začne pučit a je neklidný. Tak prospí hodinu, hodinu a půl a celé se to opakuje.

Jaký zvýšit tok mléka?

Má kojení pro nás význam?

Děkuji

Dobrý den,

velmi doporučuji kojit v savčí poloze a často střídat prsa při jednom kojení. Savčí poloha je v podobných případech velmi výhodná, aktivizuje mimi, umožňuje mu nalézt takovou polohu, jaká mu vyhovuje a je vhodná i při ublinkávání - mléko díky gravitaci zůstává dole v žaludku.
Nevím, kolik mimi přibralo, hraniční váha je cca 100g/týden, lépe více, je třeba vždy hodnotit individuální situaci.

Doporučuji tedy savčí polohu - viz www.prirozenekojeni.cz, časté střídání prsou, kojení na požádání, tak často a tak dlouho, jak mimi chce. Hodně kontaktu, časté kojení v noci (nejdéle po 3 hodinách). Pokud je to možné, omezte dudlík, pokud bude třeba dokrm, rozhodně se vyhněte lahvičce, lépe cévkou přímo při kojení a jen velmi malé množství (cca 30 ml by mělo stačit).

Nebojte se, vše se teprve rozbíhá a na plné kojení je šance i několik týdnů po porodu.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová